Devítky

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Před 70 lety začala druhá světová válka

David Hartmann  
Ještě před úsvitem 1. září 1939 vstoupily německé jednotky na polské uzemí. - Autor:bundesarchiv.de 

1. září 1939 vypukla druhá světová válka. V tento den hitlerovské Německo bez vyhlášení války napadlo sousední Polsko a během jednoho měsíce za přispění Sovětského svazu zemi ovládlo. Nejděsivější válka v lidských dějinách byla v plném proudu.

Plné znění

 

Uplynulo 220 let od pádu Bastily

David Hartmann  
Dobytí Bastily 14. července 1789 znamenalo začátek Velké francouzské revoluce. - Autor:Herbert  Robert

Pokud přijedete do Paříže na Náměstí Bastily (Place De La Bastille), určitě středověkou pevnost nenajdete. 14. července 1789 ikonu despotismu srovnali se zemí francouzští občané. Znamenalo to začátek Velké francouzské revoluce a dodnes se ve Francii tento den připomíná jako státní svátek.

Plné znění

 

Schody času - devítky

15.05.2009 20:00

Roky končící devítkou nebyly jen následky osudových osmiček. Na Vltavu se po roce vracejí Schody času Když v roce 2003 přišel dokumentarista Zdeněk Bouček s nápadem na Schody času, možná ani netušil, že nepůjde o jednorázovou záležitost k osmdesátému výročí rozhlasového vysílání u nás. Od té doby se ale Schody času staly tradiční a každoroční připomínkou výročí zahájení rozhlasového vysílání 18. května roku 1923. Letos samozřejmě připomenou roky končící číslicí devět. Tedy roky, které v našich dějinách mnohdy znamenaly stejně významné přelomy jako roky osmičkové - ať už se jedná o rok 1939, 1969 či pochopitelně 1989.

Plné znění

 

Před 90 lety zemřel M. R. Štefánik

David Hartmann  
Slovenský astrofyzik M. R. Štefánik výrazně přispěl ke vzniku ČSR

4. května 2009 uplynulo 90 let od úmrtí slovenského politika, generála francouzské armády a astronoma Milana Rastislava Štefánika. Spolu s Tomášem G. Masarykem a Edvardem Benešem se tento muž řadí mezi hlavní osobnosti, které se zasloužily o vznik Československa.

Plné znění

 

Hvězdný život M. R. Štefánika

Petr Sobotka  04.05.2009
Štefánik ve své pracovně v pařížškém Meudoně - Autor: Slovenské národní muzeum

Od tragické smrti významného astronoma, politika a státníka Milana Rastislava Štefánika uplynulo dnes 90 let. Národ však navzdory plynoucímu času nezapomíná na jeho politické a vojenské úspěchy a zejména úsilí pro osamostatnění Československa. Nesmíme ale opomenout, že Štefánik byl celou svou duší astronomem a nebýt jeho předčasné smrti, jistě by si vybojoval výsostné postavení i ve vědecké sféře.

Plné znění

 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Devítky
v rubrice: Další výročí

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas