Devítky

 
AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Schody času - devítky

15.05.2009 20:00

Roky končící devítkou nebyly jen následky osudových osmiček. Na Vltavu se po roce vracejí Schody času Když v roce 2003 přišel dokumentarista Zdeněk Bouček s nápadem na Schody času, možná ani netušil, že nepůjde o jednorázovou záležitost k osmdesátému výročí rozhlasového vysílání u nás. Od té doby se ale Schody času staly tradiční a každoroční připomínkou výročí zahájení rozhlasového vysílání 18. května roku 1923. Letos samozřejmě připomenou roky končící číslicí devět. Tedy roky, které v našich dějinách mnohdy znamenaly stejně významné přelomy jako roky osmičkové - ať už se jedná o rok 1939, 1969 či pochopitelně 1989. 

V pátek 15. května od 20.00 projdeme opět v desetiletých rozestupech dvacátým stoletím a budeme díky archivním snímkům sledovat nejen události velkých dějin. Vždyť i události všedního dne mají mnohdy kouzlo či pikantní příchuť. Asi jako když měsíc po německém wehrmachtu do Prahy v roce 1939 přijíždí také cirkus Henry. V pořadu uslyšíme hlas stařičkého mocnáře Františka Josefa I., Lenina mluvícího o sovětské moci, Hitlera žertujícího v Reichstagu, německou levicovou mládež zpívající v roce 1929 píseň Roter Wedding, zprávy oznamující krach na newyorské burze, rozhlasové reportéry sledující nástup okupace, Martu Gottwaldovou a její projev k Vánocům, Mao Ce Tunga gratulujícího Stalinovi k narozeninám, reportážní záběry z udílení Nobelovy ceny Jaroslavu Heyrovskému, přistání člověka na Měsíci, výpověď očitého svědka upálení Jana Palacha, pád Berlínské zdi a chybět nemůže ani dodnes populární projev Milouše Jakeše na Červeném Hrádku v roce 1989.

Oproti minulým letům připravili autoři Schodů času Martin Groman a Tomáš Černý ke každému letopočtu jedno zastavení, zvukový snímek, který by bylo škoda krátit, jako například výkon sportovního reportéra Stanislava Sigmunda - kadence jeho slov a obraznost jeho líčení sportovního utkání je doslova neuvěřitelná. Dramaturgyně Jarmila Konrádová tentokrát ke Schodům času připojí dobové recepty - třeba na nadýchané rakousko-uherské knedlíky vařené v ubrousku nebo na koprové chlebíčky. A hudební redaktor Vladimír Truc chystá malou přehlídku obskurních písní, které jsme v uplynulém století také chtěli či museli poslouchat... Devítkové Schody času vysíláme na ČRo 3 - Vltava v pátek 15. května 2009 od 20 do 22 hodin.


Páteční večer
ČRo Vltava

Čas vysílání: pátek 20:00 - 22:00

Radio na p��n�

Zvukový archiv pořadu ve formátu MP3.
Informace o službě Rádio na přání naleznete zde.

Tento pořad je k dispozici pouze ve streamu, a proto jeho podcast není k dispozici.

 

 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Devítky
v rubrice: Další výročí

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas