Do Mongolska odletěly tři klisny koně Převalského

2. červenec 2014

V úterý 1. července odstartoval ze 24. základy dopravního letectva v Praze-Kbelích letoun CASA. Začal trak letošní čtvrtý transport koní Převalského realizovaný pražskou zoo. Tři klisny směřují do oblasti národního parku Gobi B.

Pražská zoo převezla do Mongolska v rámci projektu Návrat divokých koní již 12 koní Převalského. Na cestu se právě dnes vypravila další trojice klisen. Gretel, Bayan a Ulla byly v ranních hodinách naloženy do transportních boxů v Dolním Dobřejově. Klisny měly být původně čtyři, jednu z nich však bylo podobně jako loni nutné vyložit.

„Na rozdíl od minulého roku se nám ji však nepodařilo nahradit jinou klisnou. Nakládání dalšího koně by znamenalo neúnosné zdržení a zvýšené riziko pro ostatní koně,“ uvedl Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.
Ze 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích odstartoval letoun CASA C-295M v 15 hodin. „Podle předpokladů by měl dosednout na letišti Bulgan Sum po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku ve středu ve 13.35 místního času (8.35 LSEČ),“ uvedl plukovník Martin Bojkovský, náčelník štábu 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Následně absolvují klisny v transportních boxech ještě zhruba sedmihodinovou cestu na korbách aut do národního parku Gobi B, kde by měly být v noci ze středy na čtvrtek mongolského času vypuštěny do aklimatizační ohrady.

Letoun CASA odstartoval v úterý odpoledne z letiště v Praze-Kbelích

Reintrodukce koní Převalského probíhá ve spolupráci s mezinárodní organizací ITG (International Takhi Group) a za podpory mnoha partnerů a sponzorů – kromě Armády ČR je již tradičním podporovatelem Magistrát hlavního města Prahy. V letošním roce na transport přispěly i další instituce.

autor: Zoo Praha
Spustit audio