rubrika: Aktuality

Kam zmizela Rebarbora a Pohádka o Raškovi - 28.1.2019

Pohádka o Raškovi a Kam zmizela Rebarbora?

Pohádka o Raškovi a Kam zmizela Rebarbora?

Dismanův rozhlasový dětský soubor zahrál mimořádné dvojpředstavení ve Studiu S1 na Vinohradech!
Děti předvedly „Pohádku o Raškovi“ podle stejnojmenné knihy Oty Pavla a „Kam zmizela Rebarbora?“ na motivy knihy Ivy Procházkové. (autor pozvánky Lenka Radová, autor fota Khalil Baalbaki)

Pohádka o Raškovi - Studio S1 28.1.2019 - Foto: Hana Novenková

Pohádka o Raškovi - Studio S1 28.1.2019Foto: Hana Novenková

Pohádka o Raškovi vyšla poprvé v roce 1974, šest let po triumfu legendárního českého skokana na lyžích Jiřího Rašky na zimní olympiádě v Grenoblu. Vypráví o cestě kluka ze zapadlého Frenštátu pod Radhoštěm, kde vyrůstal v početné rodině a ve svých devíti letech přišel o otce, až na stupně olympijských vítězů. Jeho zlatý olympijský skok Ota Pavel popsal jako báseň: „Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk.“ Dismančata hrála o Raškových prvních lyžích ze sudu od slanečků, o tom, jak při skoku kontroloval ušima rychlost, o troše pospání na polštáři s jeleny a především o dřině, kterou své výkony vykupoval. Humor Oty Pavla je jemný, moudrý, vycházející z autorova osobního poznání nejen Raškova životního příběhu, ale také zákulisí sportovních výkonů. 

Kam zmizela Rebarbora? - Studio S1 28.1.2019 - Foto: Hana Novenková

Kam zmizela Rebarbora? - Studio S1 28.1.2019Foto: Hana Novenková

Kam zmizela Rebarbora? spisovatelky Ivy Procházkové nás zavedla do světa malé holčičky Rebarbory, která rozumí řeči netopýrů a pozná, jak smutně nebo vesele zpívají hvězdy. A pokusí se zachránit svět, jemuž hrozí potopení do moře, které by jinak zhořklo všemi zlými věcmi, které si lidé pamatují. „Nevím, proč si lidé pamatují především zlé věci a na ty dobré snadno zapomínají.“  

Co tato dvě představení spojuje, je nejen pohádkový mýtus a happy end, ale především křehkost a citlivost, s jakou oba spisovatelé vypráví příběh.
Jana Franková 

Autor:  Hana Novenková
 

Nové články v rubrice

 •  Fotogalerie

  PBR - Pepito, (ne)plivej! - Olomouc 3.4.-4.4.2019

  Byli jsme pozváni na zahraniční festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2019 do Olomouce!

   
 •  Fotogalerie

  Všehokniha - Minor 1.4.2019

  Dismanův soubor odehrál 1. dubna 2019 v divadle Minor představení VŠEHOKNIHA podle knihy Guuse Kuijera v překladu Magdy de Bruin Hüblové.Po představení následovala beseda s psycholožkou PhDr. Annou Stodolovou.

   
 •  Fotogalerie

  Pohádka o Raškovi a Pepito, (ne)plivej! - Minor 28.3.2019

  Ve čtvrtek 28. března DIsmančata bojovala o postup do krajského kola Dětské scény 2019 - Otvírání se dvěmi představeními - Pohádka o Raškovi a Pepito, (ne)plivej!. V divadle Minor odehrála tato dvě představení pro porotu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas