rubrika: Zveme vás

...a bolelo nebe v Maiselově synagoze 24.1.2019

Pamatuj! 2018 !Remember - Foto: Hana Novenková

Pamatuj! 2018 !RememberFoto: Hana Novenková

24. ledna v 18 hodin vás srdečně zveme do Maiselovy synagogy na divadelní představení Dismanova rozhlasového dětského souboru …a bolelo nebe a následnou besedu s pamětnicemi holocaustu Doris Grozdanovičovou a Janou Dubovou.

Pamatuj! 2018 !Remember - Foto: Hana Novenková

Pamatuj! 2018 !RememberFoto: Hana Novenková

V recenzi pro časopis Roš chodeš napsal o představení …a bolelo nebe básník Jiří Daníček: „Bez jediné drastické scény, bez křiku a násilí nás vede osud chlapců a děvčat, kteří přecházejí sem a tam po scéně se svými kufříky a vzpomínkami k nenaplněným životům, čistým a ztraceným. Děti vlastně nikoho nehrají, jsou přesvědčivě těmi konkrétními dětmi, jejichž verše a zápisky tu citují, protože mají to základní, co je pro to předpokladem: dětskou duši, schopnou vidět a říkat pravdu. A tak se jim ani nemusíme snažit uvěřit, po několika minutách víme, že to tak je, že jsou tu s námi terezínské děti, že nejsme v divadle, ale v Terezíně a divadlem je načas to, co je venku, za divadelní zdí.“ 

Představení se koná tři dny před Mezinárodním dnem památky obětí holokaustu, kdy si připomínáme utrpení šesti milionů židovských obětí, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších obětí. Mezi nimi jsou i blízcí dvou žen, které holocaust přežily a s nimiž budeme mít v Maiselově synagoze vzácnou příležitost setkat se a mluvit, s Doris Grozdanovičovou a Janou Dubovou. 

Hraje a zpívá Dismanův rozhlasový dětský soubor
Scénář a režie: Jana Franková.
Pohybová a režijní spolupráce: Jan Hnilička.
Básně Dagmar Hilarové a Hanuše Hachenburga zhudebnil Jakub Sejkora.
Texty ostatních písní a hudba: Jakub Sejkora.  

Jana Franková 

Autor:  Jana Franková Doležalová
 

Nové články v rubrice

 • Kam zmizel můj strýc, pane presidente? - 16.4.2019

  Česká filharmonie a Dismanův rozhlasový dětský soubor srdečně zvou na mimořádné představení „Kam zmizel můj strýc, pane presidente?“ v Sukově síni pražského Rudolfina, 16. dubna v 19 hodin.

   
 • Pepito, (ne)plivej! aneb On the Road

  Dismanův rozhlasový dětský soubor zve srdečně na své představení 3. dubna 2019 v 19.00 hodin do Divadla na cucky v Olomouci.

   
 • Všehokniha 1.4.2019 - pozvánka

  Dismanův rozhlasový dětský soubor srdečně zve 1. dubna na představení Všehokniha podle stejnojmenné knihy Guuse Kuijera v překladu Magdy de Bruin Hüblové. Představení je vhodné pro děti od 12 let.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas