rubrika: Zveme vás

Brundibár a …a bolelo nebe 30.1.2019

Brundibár a ...a bolelo nebe - pozvánka 30.1.2019 - Foto: Magdaléna Martinovská

Brundibár a ...a bolelo nebe - pozvánka 30.1.2019Foto: Magdaléna Martinovská

„1 pryčna, 1 deka, 1 vesta, 1 miska + 1 lžička, 5 – To je věcí pět. To je teď můj svět“.

Anonymní báseň dítěte internovaného za 2. světové války v terezínském ghettu lapidárně a velmi přesně popisuje podmínky, v jakých se ocitly děti po příjezdu do Terezína. Hlad, strach i beznaděj, a jak píše ve své básni Dagmar Hilarová „červotoč letargie“, postupně nahlodávaly jejich každodenní snahu o udržení alespoň zdání běžného života, na jaký byly zvyklé. 

Přesto se v tomto pro nás dnes už těžko představitelném prostředí snažili dospělí pro děti vybudovat jakési „ostrovy v rozbouřeném moři“. Ať už to byla snaha o další vzdělávání dětí, kulturní a sportovní akce, vydávání časopisů nebo třeba nastudování dětské opery Brundibár Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistera. 

Brundibár 1.11.2018 - Foto: Hana Novenková

Brundibár 1.11.2018Foto: Hana Novenková

Dismanův rozhlasový dětský soubor se do této doby vrací hned dvěma svými představeními. Dětskou operu Brundibár nastudovala s DRDS Zdenka Fleglová a představení bylo odehráno v mnoha reprízách doma i v zahraničí. 

...a bolelo nebe 24.1.2019 - Foto: Hana Novenková

...a bolelo nebe 24.1.2019Foto: Hana Novenková

…a bolelo nebe je inscenací sestavenou z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně, dopisů a zápisků do památníčků a skládá tak obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války v terezínském ghettu. 

Srdečně vás zveme 30. ledna v 18 hodin do Malého sálu Divadla Minor.
Jana Franková 

Autor:  Jana Franková
 

Nové články v rubrice

 • Kam zmizel můj strýc, pane presidente? - 16.4.2019

  Česká filharmonie a Dismanův rozhlasový dětský soubor srdečně zvou na mimořádné představení „Kam zmizel můj strýc, pane presidente?“ v Sukově síni pražského Rudolfina, 16. dubna v 19 hodin.

   
 • Pepito, (ne)plivej! aneb On the Road

  Dismanův rozhlasový dětský soubor zve srdečně na své představení 3. dubna 2019 v 19.00 hodin do Divadla na cucky v Olomouci.

   
 • Všehokniha 1.4.2019 - pozvánka

  Dismanův rozhlasový dětský soubor srdečně zve 1. dubna na představení Všehokniha podle stejnojmenné knihy Guuse Kuijera v překladu Magdy de Bruin Hüblové. Představení je vhodné pro děti od 12 let.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas