Antidepresiva asi lidem chutnají. Proto je tak rádi polykají

7. březen 2014

Vojtěch Lust se studiu psychiky věnuje už od mládí. Intenzivně se zabývá zkoumáním nových způsobů využití hypnózy v oblasti zdraví, k léčbě závislostí, fobií a traumat z dětství a dospívání.

Trvá na tom, že není terapeut, ale konzultant. „Terapii vnímám jako týrání. Je lepší, když si s lidmi povídám a objevujeme spolu, v jakém světě a systému víry žijí a co potřebují, aby se cítili dobře.“ Dnešní hektický způsob života způsobuje, že stále víc lidí trpí psychickými problémy, stresem a užívají antidepresiva. „Možná že ty pilulky jsou dobře ochucené, a proto je lidi tak hodně a rádi polykají. Nebo je to tím, že okolí na ně vyvíjí neúměrný tlak a oni ho nedokážou zvládnout.“

Čtěte také


Hledejme v dětství

Podle Vojtěcha Lusta má hodně našich problémů kořeny v dětství. „V životě se učíme spoustu věcí, které nám jsou v praktickém životě na nic. Ve škole mě zkoušeli z toho, kdo napsal „Babičku“, ale tuhle informaci jsem nikdy nevyužil. Unikají nám přitom důležité věci jako třeba, jak budovat vztahy. Pak dochází k tomu, že náš tělesný vývoj přirozeně pokračuje, ale duševní vývoj ustrne. Ten rozpor způsobuje, že se dospělý chová jako dítě.“

Vojtěch Lust a Stanislava Lekešová


K čemu vede dokonalost

V dětství je na první pohled všechno jednoduché. Rodiče za nás rozhodují a kontrolují nás. Nemáme žádnou zodpovědnost. „Kontrolu vnímám jako destruktivní prvek, protože pracuje se stavem dokonalosti. A když je něco dokonalé, tak se to nevyvíjí. My se ale pořád potřebujeme vyvíjet. Takže když odstraníme kontrolu, tak je to v pořádku. Děti se ve čtvrté třídě chovají jako čtvrťáci a ne jako deváťáci.“

Čtěte také


Smrt je taky budoucnost

Problém je ale v tom, že se žádá, aby děti měly nějaký řád a návyky. Měly by vědět, kdy mají snídat nebo kdy jít spát. „Myslím, že všichni jsme vyděšení z toho, abychom byli dost připraveni na budoucnost. Ale málokdo z nás se připravuje na smrt. A to je přece taky naše budoucnost. Takže se možná přehnaně věnujeme budoucnosti a zapomínáme na to, co je teď. V tom bude ten háček.“

Proč nás bolí vnitřní nespokojenost a co bychom měli udělat pro to, abychom nebyli nezralí rodiče? Jak se dá pracovat s fobiemi a co to vlastně hypnóza je? Poslechněte si v archivu iRadia.

Spustit audio