Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Joschka Fischer prý bude prosazovat výstavbu plynovodu Nabucco

Alena Adámková  26.06.2009 14:08
Plyn - zásobník /ilustrační foto/ - Autor:Česká plynárenská unie
Plyn - zásobník /ilustrační foto/
Autor:   Česká plynárenská unie  

Bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer se má podle německého ekonomického časopisu Manager Magazin angažovat v projektu plynovodu Nabucco, o jehož výstavbu se zasazuje Evropská unie a byl jednou z priorit českého předsednictví. Podle německého magazínu už Fischer podepsal smlouvu o poradenství pro Nabucco. Manager Magazin tvrdí, že exministr má projekt propagovat mezi politiky i na veřejnosti. Zejména má vyvíjet tlak na Turecko, které pro sebe požaduje zvláštní podmínky za to, že by se stalo klíčovou tranzitní zemí. 

Někdejší ministr za Stranu zelených by tak mohl zkřížit cestu sociálnědemokratickému (SPD) exkancléři Gerhardu Schröderovi, jenž je propagátorem plynovodu Nordstream projektovaného Ruskem. Fischer byl přitom ministrem zahraničí právě ve Schröderově vládě. Schröder přitom nyní figuruje ve vedení podniku, který připravuje výstavbu plynovodu Nordstream z Ruska do Německa po dně Baltského moře. V čele projektu Nordstream je ruský plynárenský monopol Gazprom, který chce do Evropy dodávat svou produkci i na jihu Evropy plynovodem South Stream. Konkurenční plynovod Nabucco, v němž se angažuje i německá energetická společnost RWE, by naproti tomu čerpal plyn z oblasti Blízkého východu a kolem Kaspického moře a vedl jej do Evropy mimo Rusko, přes Turecko a Balkán do Rakouska snížil by tak závislost na ruském plynu.

Plán na výstavbu Nabucca se neustále potýká i s dalšími problémy. Dosud není jasné ani to, které země mají plyn dodávat. Možní středoasijští dodavatelé jako Kazachstán, Uzbekistán a Turkmenistán dosud plyn exportují právě přes Rusko, které surovinu prodává s cenovou přirážkou dále do západní Evropy. Zastánci projektu volají po větší politické podpoře z Evropy.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zajímavosti

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas