Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Švédsko chce dialog napříč Evropou. Pomoci mu mají i dřevěné židličky a ekologické lampy

lvi  30.06.2009 19:36
Rozsvícená žárovka - Autor:Jan Rosenauer

Špalky místo stolů, dřevěné židličky tkané koberce, pokojové rostliny a barevné lampy s nízkou spotřebou elektřiny v atriu budovy Rady Evropské unie v Bruselu naznačují, že Švédsko chce v Evropské unii vytvořit příjemné prostředí pro dialog.

Plné znění

 

Fischer a Topolánek hodnotí české předsednictví jako úspěšné

lvi  30.06.2009 18:50
Premiér Jan Fischer a expremiér Mirek Topolánek během neformálního setkání k zakončení českého předsednictví EU. - Autor:Tomáš Adamec

České předsednictví EU lze považovat za úspěšné. Shodli se na tom premiér Jan Fischer a expremiér Mirek Topolánek během závěrečného neformálního setkání v zahradě úřadu vlády.

Plné znění

 

Kaczyński hodlá s podpisem Lisabonu počkat na výsledek irského referenda

lvi  30.06.2009 16:39
Polský prezident Lech Kaczyński - Autor:European Commission Audiovisual service

Polský prezident Lech Kaczyński dnes znovu deklamoval, že chce Lisabonskou smlouvu podepsat poté, co ji v referendu schválí Irové, respektive až se vyjádří německý ústavní soud.

Plné znění

 

Turecko je k Unii o krok blíž. Jedná s ní o daních

oho , lvi  30.06.2009 15:55
Turecko - Autor: CIA

Turecko udělalo další krok směrem k členství v EU. V rámci takzvané přístupové konference dnes otevřeli představitelé sedmadvacítky s Tureckem otevřeli další vyjednávací přístupovou kapitolu. Ta se týká daní a daňových systémů.

Plné znění

 

Do čela Evropské unie nastupují Švédi, Češi končí

oho a kol.  30.06.2009 14:16
české předsednictví EU - Autor:Tomáš Pakosta

České předsednictví Evropské unie už je definitivně minulostí. Do čela sedmadvacítky nastupuje Švédsko. O Švédech se říká, že mají na řadu témat podobný pohled jako končící Češi, které v Bruselu hodnotí poněkud rozporně. V čem bude nastupující švédské předsednictví jiné než to české? A prorokuje se v Bruselu Švédům úspěch?

Plné znění

 

EU chce vytvořit celosvětovou černou listinu nebezpečných aerolinek

Alena Adámková  30.06.2009 13:42
Airbus A330 společnosti Air France - Autor: AFP

Eurokomisař pro dopravu Antonio Tajani dnes oznámil, že Evropská komise chce iniciovat vznik celosvětové listiny nebezpečných aerolinek. Záměr ohlásil krátce poté, co bylo oznámeno, že se jemenské letadlo se 153 lidmi na palubě v noci na dnešek zřítilo do moře u Komorských ostrovů v Indickém oceánu.

Plné znění

 

V Terezíně vznikne evropský institut zastupující oběti holokaustu

Alena Adámková  30.06.2009 13:33
Terezín - židovská památka

Představitelé Evropské unie v čele s českým premiérem Janem Fischerem dnes v Terezíně vyhlásili takzvanou Terezínskou deklaraci. Dokument, který požaduje i restituce soukromého majetku, který byl zabaven obětem holokaustu, podepsalo 46 států. V Terezíně zároveň vznikne Evropský institut odkazu šoa, který bude sloužit jako fórum států a organizací zastupujících oběti holokaustu.

Plné znění

 

Eurozóna se poprvé v historii dostala do deflace

Alena Adámková  30.06.2009 12:02
Mince Euro - Autor: Evropská komise

Spotřebitelské ceny v eurozóně v červnu poprvé v historii klesly a země platící eurem se tak dostaly do deflace. Inflace činila minus 0,1 procenta, přičemž v květnu se růst spotřebitelských cen zastavil na nule, informoval dnes v předběžném odhadu Eurostat.

Plné znění

 

Německý soud pozastavil ratifikaci Lisabonské smlouvy. V rozporu s ústavou ale není

Alena Adámková a kol.  30.06.2009 14:35
Vlajky států Evropské unie - Autor:Pavel Bílek

Německý ústavní soud dnes rozhodl, že Lisabonská smlouva o reformě EU je v souladu se základním zákonem země. Dokončení schvalovacího procesu v Německu ale podmínil posílením spolurozhodování německého parlamentu, proto její ratifikaci pozastavil. Jeho verdikt přesto otevírá cestu, aby dokument, který loni schválily obě komory německého parlamentu, podepsal prezident Horst Köhler. Počet zemí, které ještě smlouvu neschválily, se pak sníží na tři: Irsko, Polsko a Česko.

Plné znění

 

Evropští poslanci hodnotí české předsednictví

pan a kol.  30.06.2009 09:19
Kongresové centrum Praha během českého předsednictví EU - Autor:Tomáš Adamec

České předsednictví obstálo v těžké době celosvětové a přestálo dobře i domácí politickou krizi. Taková byla hodnocení některých nových poslanců Evropského parlamentu. Podle řady z nich ale české vedení Unie poznamenal snížený kredit ministrů způsobený pádem vlády uprostřed půlročního mandátu, čímž Česko ztratilo svou důvěryhodnost.Podobně rozporuplně hodnotí české předsednictví i zahraniční analytici a novináři.

Plné znění

 

Německý ústavní soud oznámí verdikt k Lisabonské smlouvě

jih , dka  30.06.2009 07:07
Spolkový soudní dvůr v Karlsruhe - Autor: www.bundesgerichtshof.de

Německý ústavní soud dnes poskytne odpověď na otázku, jestli je Lisabonská smlouva v souladu se základním zákonem země. Verdikt je důležitým milníkem na cestě k ratifikaci dokumentu. Všeobecně se očekává, že soudci smlouvě nebudou stát v cestě, mohli by k ní ale mít výhrady.

Plné znění

 

Ukrajina by mohla získat půjčku na úhrady dodávek ruského plynu

pan , mta  29.06.2009 21:37
Plyn - zásobník /ilustrační foto/ - Autor:Česká plynárenská unie

Ukrajina by se mohla dočkat pomoci od mezinárodních finančních institucí na nákupy ruského plynu. Technická jednání o možnosti poskytnutí úvěrů Ukrajině vedli v Bruselu představitelé Evropské investiční banky, Mezinárodního měnového fondu a dalších bank se zástupci ukrajinského Naftogazu i ruského Gazpromu.

Plné znění

 

Gajdůšková v Radiožurnálu: Pokud prezident do konce září nepodepíše Lisabon, měl by mu parlament odebrat pravomoci

mav  29.06.2009 21:45
Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) - Autor:Khalil Baalbaki

Pokud prezident Václav Klaus do konce září nepodepíše Lisabonskou smlouvu, parlament se podle místopředsedkyně Senátu, sociální demokratky Aleny Gajdůškové pokusí odebrat mu jeho pravomoci a svěřit je premiérovi. Gajdůšková to řekla v dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Plné znění

 

Unie žádá sociální podporu obětí holokaustu a restituce majetku

Alena Adámková  29.06.2009 20:05
Terezínské ghetto - Autor: www.holocaust.cz

Zástupci Evropské komise a českého předsednictví EU dnes na mezinárodní konferenci k osudu majetku obětí holokaustu vyzvali k sociální podpoře lidí, kteří přežili holokaust. Představili také Terezínskou deklaraci, která mezi jinými tématy požaduje i restituce soukromého majetku, který byl obětem holokaustu zabaven.

Plné znění

 

EU a Indie budou spolupracovat při ochraně klimatu

Alena Adámková  29.06.2009 19:53
Summit EU - Indie (Manmohan Singh, Nicolas Sarkozy, José Manuel Barroso). - Autor: Audiovisual service EU

Zástupci Evropské unie a Indie se dnes v Praze dohodli, že uspořádají další společný summit v listopadu letošního roku v Indii, oznámil indický ministr zahraničí Somanahalli Mallaia Krišna, který do Prahy přijel na jednání se svým českým kolegou Janem Kohoutem a zástupci Evropské komise. Jednalo se o poslední ministerskou schůzku EU, uspořádanou českým předsednictvím.

Plné znění

 

Češi budou i po skončení předsednictví u jednání o klimatu

Alena Adámková  29.06.2009 19:43
Ladislav Miko - Autor:Alžběta Švarcová

I po ukončení českého předsednictví EU budou Češi u přípravy mezinárodní smlouvy o snížení skleníkových plynů, která má být uzavřena v prosinci v Kodani, uvedl dnes ministr životního prostředí Ladislav Miko. Dosavadní vyjednavači se budou totiž jako členové tzv. předsednické trojky účastnit jednání spolu se zástupci Švédska, které převezme předsednictví Unie 1. července, a Španělska.

Plné znění

 

Evropská unie možná pomůže Ukrajině nakupovat ruský plyn

pan  29.06.2009 18:25
potrubí, plynovod - Autor: Archiv ČRo

Evropská unie by mohla výjimečně pomoci Ukrajině platit za letošní dodávky plynu. S Evropskou komisí by o tom měli v Bruselu jednat bankéři a zástupci vlád Ruska a Ukrajiny.

Plné znění

 

České předsednictví pochválili Gašparovič i Albrightová

vob a kol.  29.06.2009 18:26
Ivan Gašparovič - Autor: Kancelária prezidenta SR

České předsednictví Radě Evropské unie pomalu končí. Pozítří od nás štafetu převezme Švédsko. Podle premiéra Jana Fischera budeme agendu předávat splněnou. Za jeden z úspěchů předseda vlády zmínil to, že se Česku podařilo zabránit snahám některých zemí posílit ekonomický protekcionismus. Také řešení plynové krize a krize v Gaze jsou podle premiéra Jana Fischera některé úspěšné momenty českého předsednictví Radě Evropské unie. České České předsednictví pochválili i slovenský prezident Ivan Gašparovič či bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Allbrightová.

Plné znění

 

České předsednictví EU bylo úspěšné i neúspěšné

oho , Miroslav Panuška  29.06.2009 16:14
české předsednictví EU - Autor:Tomáš Pakosta

Češi to chtěli Evropské unii osladit a zároveň ji sladit. Taková hesla padala před začátkem půlroční etapy, kdy Praha stála v čele sedmadvacítky. Tahle doba dnes končí. Dokázalo české předsednictví Unii vést v rozbouřených vodách hospodářské krize? Nebo selhalo a Evropa se ocitla bez kapitána, jak napsaly jedny francouzské noviny?

Plné znění

 

Švédsko převzalo předsednictví Unie na festivalu v Litomyšli

BEN  29.06.2009 14:07
Švédská velvyslankyně Maria Asenius přebírá předsednictví od českého premiéra Jana Fischera - Autor: Smetanova Litomyšl

I když naše předsednictví Evropské unii končí až třicátého června, premiér Jan Fischer ho oficiálně v neděli večer předal švédskému království. Ceremoniál byl v rámci koncertu Europa Musicalis na festivalu Smetanova Litomyšl.

Plné znění

 
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  82
Další  |  Poslední

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas