Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Opakované irské referendum o Lisabonské smlouvě bude v říjnu

Alena Adámková  24.06.2009 20:15
Nábřeží řeky Liffey v Dublinu - Autor:Fotobanka stock.xchng
Nábřeží řeky Liffey v Dublinu
Autor:   Fotobanka stock.xchng , Timi Az En Vaok  

Nové irské referendum o Lisabonské smlouvě bude počátkem října, oznámil dnes předseda irské vlády Brian Cowen s tím, že pro jeho zemi to bude jedna z největších zkoušek od získání nezávislosti na Británii před 77 lety. Přesné datum referenda bude oznámeno příští měsíc. 

Cowen irským poslancům řekl, že záruky, které Irsko získalo od ostatních států Evropské unie na bruselském summitu v minulém týdnu, by měly pomoci k tomu, aby tentokrát veřejnost hlasovala pro přijetí smlouvy. Cowen dále uvedl, že zajištění toho, aby smlouva v referendu prošla, bude "jediným cílem našeho úsilí." Opětovné ne si podle něj Irsko nemůže dovolit.

Irové loni v referendu smlouvu odmítli, čímž ohrozili její přijetí. K tomu je zapotřebí schválení ve všech 27 členských zemích. EU minulý týden dala Irům záruky, že smlouva je neohrozí v záležitostech, na které jsou zvlášť citliví. Jde hlavně o zachování irské neutrality, zajištění irské svrchovanosti v oblasti daní a uchování zákazu umělého přerušení těhotenství. Irsko je jediná země unie, kde se o přijetí Lisabonské smlouvy rozhoduje v referendu. V ostatních zemích rozhodovaly parlamenty, a to ve všech případech ve prospěch smlouvy. V České republice, Německu a Polsku chybí ještě podpis prezidenta.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas