Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Unie uvažuje o zprostředkování miliardové půjčky Ukrajině

Lukáš Vincourek (lvi)  26.06.2009 17:55
Plyn - zásobník /ilustrační foto/ - Autor:Česká plynárenská unie
Plyn - zásobník /ilustrační foto/
Autor:   Česká plynárenská unie  

Evropská unie uvažuje o zprostředkování několikamiliardové půjčky pro Ukrajinu. Ta by právě z těchto peněz mohla uhradit dodávky ruského plynu mířícího do Evropy. Představitelé Unie, Ruska, Ukrajiny a různých mezinárodních měnových institucí pokusí z kraje příštího týdne na schůzce b Bruselu najít konsenzus. 

Komise v pátek potvrdila, že sedmadvacítka zvažuje zprostředkování půjčky ve výši 4,2 miliardy dolarů. Peníze by měly sloužit k nákupu ruského plynu, jenž by byl dále skladován v zásobnících a cisternách na Ukrajině.

Půjčka by měla sloužit i jako jakási pojistka proti případnému opakování takzvané plynové krize z kraje letošního roku. Zmíněné prostředky by v konečné fázi měly zajistit významné mezinárodní finanční instituce včetně evropských bank.

V pondělí je na pořadu první schůzka, která si klade za cíl, aby všechny zúčastněné strany došli ke konkrétnímu řešení. Podle některých představitelů Komise ale nejde o rusko-ukrajinský spor, ani o plynovou krizi, nýbrž právě o to, aby se oběma věcem předcházelo. Navzdory naději pro vyřešení vleklého sporu, či naději pro Ukrajince v podobě finanční injekce, se konkrétní závěry a dohody dají očekávat v horizontů týdnů, respektive měsíců.

V současné době ukrajinská národní společnost Naftogaz naplňuje od dubna zásobníky plynem, který bude určený pro Evropy na nadcházející zimní období. Společnost má za plyn platit jednou měsíčně, jenže už nyní je v platebním skluzu. Z kraje června navíc ukrajinská premiérka Julija Tymošenková uvedla, že země potřebuje na nákup ruského plynu do zásobníků půjčit 4 miliardy dolarů. Naftogaz mluví o 4,2 miliardách.

Rusko v reakci na údajnou znepokojivou platební morálku reagovalo hrozbou výpadku dodávek plynu pro Evropu, pokud Ukrajina v nejbližší době nezajistí bezproblémové financování svých závazků.

Dodejme, že od začátku tohoto roku se už v důsledku výpadků dodávek plynu ocitlo hned několik evropských zemí bez dodávek plynu, který je využíván převážně k topení. Jedním z nejvíce postižených států bylo Slovensko a Bulharsko. Za zmínku stojí rovněž fakt, že přes Ukrajinu proudí 80 % plynu, který ruský Gazprom posílá do Evropy.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas