Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Češi budou i po skončení předsednictví u jednání o klimatu

Alena Adámková  29.06.2009 19:43
Ladislav Miko - Autor:Alžběta Švarcová
Ladislav Miko
Autor:   als  

I po ukončení českého předsednictví EU budou Češi u přípravy mezinárodní smlouvy o snížení skleníkových plynů, která má být uzavřena v prosinci v Kodani, uvedl dnes ministr životního prostředí Ladislav Miko. Dosavadní vyjednavači se budou totiž jako členové tzv. předsednické trojky účastnit jednání spolu se zástupci Švédska, které převezme předsednictví Unie 1. července, a Španělska. 

Přípravu na klimatické jednání světových politiků v Kodani Češi podle Mika zvládli, i když Unie ještě nenašla společné stanovisko ke způsobu vypočítávání částky, kterou bude EU po roce 2012 pomáhat rozvojovým zemím s vyrovnáváním se změnami klimatu. Za tři týdny budou přípravy na Kodaň pokračovat ve Švédsku neformálním zasedáním ministrů životního prostředí EU, potom bude téma součástí agendy setkání lídrů zemí G8 v Itálii. Ještě před Kodaní se také chystá zvláštní zasedání OSN o klimatických změnách. V dánské metropoli se bude jednat o nástupci kjótského protokolu o snížení emisí, jenž vyprší v roce 2012. Unie se už dříve zavázala, že sníží jejich objem do roku 2020 proti roku 1990 o pětinu. Pokud se připojí i další velcí znečišťovatelé jako Spojené státy či Čína, pak by snížení bylo o 30 procent.

Podle Mika Češi uspěli jako předsednická země i v řízení v oblasti životního prostředí. V množství vyjednaných norem bylo podle Mika české předsednictví srovnatelné s obdobím, kdy Unii vedly velké země jako Francie. Jediným nedodělkem, který po Češích zbude, je podle slov Mika nedojednaná směrnice o ochraně půd, která má určovat cestu nakládání s půdou v EU. Jednání se zastavila na otázce přístupu ke kontaminovaným půdám, a to kvůli jejich nedostatečnému zmapování. Podle Mika převezmou téma, do jehož projednávání vstoupily volby v Německu, zejména Španělé, kteří se mají ujmout vedení EU od ledna příštího roku.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas