Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Turecko je k Unii o krok blíž. Jedná s ní o daních

Turecko - Autor: CIA
Turecko
Autor:    CIA  

Turecko udělalo další krok směrem k členství v EU. V rámci takzvané přístupové konference dnes otevřeli představitelé sedmadvacítky s Tureckem otevřeli další vyjednávací přístupovou kapitolu. Ta se týká daní a daňových systémů. 

Turecko dosud uzavřelo pouze jednu kapitolu z celkem 35 oblastí, na které se dělí společné právo Unie. V současnosti mají Turci splněno pouze 11, přičemž je započtena i právě projednávaná daňová kapitola. O dalších deseti kapitolách se vyjednává. Dalších osm kapitol zůstává blokováno kvůli problémům s Kyprem a v případě zbývajících kapitol Turecko ještě nesplnilo podmínky nutné pro jejich otevření. V dalších měsících by nicméně turecká snaha o vstup do EU, o nějž země požádala již v roce 1987, mohla opět o něco pokročit. Po Češích, kteří jsou vstupu Turecka poměrně otevření, do čela Unie ve středu nastoupí Švédové, kteří tureckou kandidaturu jednoznačně podporují.

Proti členství Turecka v EU se naopak opakovaně vyjádřil francouzský prezident Nicholas Sarkozy. Stejný názor má i německá kancléřka Angela Merkelová i řada dalších státníků. V nedávných volbách do Evropského parlamentu se proti vstupu Turecka do Unie jasně vyslovila řada pravicových či populistických stran.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas