Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Kaczyński hodlá s podpisem Lisabonu počkat na výsledek irského referenda

Lukáš Vincourek (lvi)  30.06.2009 16:39
Polský prezident Lech Kaczyński - Autor:European Commission Audiovisual service
Polský prezident Lech Kaczyński
Autor:   European Commission Audiovisual service  

Polský prezident Lech Kaczyński dnes znovu deklamoval, že chce Lisabonskou smlouvu podepsat poté, co ji v referendu schválí Irové, respektive až se vyjádří německý ústavní soud. 

Kaczyński dlouhodobě zastává k Lisabonské smlouvě podobný názor jak český prezident Václav Klaus, který prohlásil, že dokument podepíše až jako poslední v Evropě. Kaczyński ve svém dnešním prohlášení připustil, že samo Polsko nehraje v procesu ratifikace reformního unijního dokumentu zásadní roli, nicméně zdůraznil, že trumfy v rukou mají jen a pouze Irové, potažmo pak zmíněný německý ústavní soud.

Dodejme, že Irové loni v referendu smlouvu odmítli, čímž ohrozili její přijetí. Nové referendum se má uskutečnit počátkem října tohoto roku. K tomu je zapotřebí schválení ve všech 27 členských zemích. EU minulý týden dala Irům záruky, že smlouva je neohrozí v záležitostech, na které jsou zvlášť citliví. Jde hlavně o zachování irské neutrality, zajištění irské svrchovanosti v oblasti daní a uchování zákazu umělého přerušení těhotenství. Irsko je jediná země unie, kde se o přijetí Lisabonské smlouvy rozhoduje v referendu. V ostatních zemích rozhodovaly parlamenty, a to ve všech případech ve prospěch smlouvy. V České republice, Německu a Polsku chybí ještě podpis prezidenta. Lisabonská smlouva by měla zavést nová pravidla rozhodování Evropské unie, zčásti nahradit princip rotujícího předsednictví a zeštíhlit Evropskou komisi. V některých oblastech se nebude muset rozhodovat jednomyslně, ale většinově. V některých politikách se do rozhodování budou moci více zapojit národní parlamenty.

Podle polské hlavy státu navíc bude nutné v rámci nadcházejícího švédského předsednictví vytvořit nový model vedení Evropské unie. Končící české předsednictví pak označil za přínosné, obzvláště vyzdvihl příspěvek Česka v boji s hospodářskou a finanční krizí, s evropským protekcionismem, při řešení sporu o plyn mezi Ukrajinou a Ruskem a v rámci projektu východního partnerství Unie s postsovětskými státy.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas