Evropská unie

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Švédsko chce dialog napříč Evropou. Pomoci mu mají i dřevěné židličky a ekologické lampy

Lukáš Vincourek (lvi)  30.06.2009 19:36
Rozsvícená žárovka - Autor:Jan Rosenauer
Rozsvícená žárovka
Autor:   jkr  

Špalky místo stolů, dřevěné židličky tkané koberce, pokojové rostliny a barevné lampy s nízkou spotřebou elektřiny v atriu budovy Rady Evropské unie v Bruselu naznačují, že Švédsko chce v Evropské unii vytvořit příjemné prostředí pro dialog. 

Švédsko od středy přebírá od Česka pomyslný štafetový kolík a na budoucího čtvrt roku bude Unii předsedat. Na rozdíl od Česka nechce sedmadvacítce tento dialog patřičně osladit, dokonce nechce řešit ani zaběhnutá klišé a předsudky v podobě kontroverzních uměleckých skulptur. Švédsko chce podle slov kulturního poradce švédského předsednictví Hennika Selina vyslat Evropě jasný signál, že severská velmoc komunikuje jinak.

Výzdoba není příliš nápadná, nicméně nábytek vyrobený v jednoduchém a přesto moderním skandinávském stylu přímo vyzývá k příjemnému posezení. Celá expozice se navíc nese v ekologické duchu, což má symbolizovat švédskou podporu výroby z přírodních materiálů a hledání alternativních zdrojů energie.

Lampy například nejsou téměř barevné, neboť autoři se chtěli vyhnout barvivům obsahujícím toxické látky jako chróm či kadmium.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Evropská unie
v rubrice: Zpravodajství

NA STEJNÉ TÉMA

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas