Evropský rok mezikulturního dialogu 2008

26. únor 2008

Zastoupení Evropské komise v ČR, Úřad vlády ČR, Ministerstvo kultury ČR a Institut umění - Divadelní ústav včera v divadle Archa oficiálně zahájily Evropský rok mezikulturního dialogu 2008 v České republice. V ČR získalo dotace z evropských a rozpočtových zdrojů šest organizací, jejichž projekty přispívají k vzájemnému poznávání kultur. Kromě nich bude po následující měsíce probíhat množství dalších akcí, jejichž cílem je podpora kulturní různorodosti a pestrosti Evropy. Informace o projektech realizovaných pod hlavičkou ERMD 2008 přinesou nové webové stránky www.mezikulturnidialog.cz. Do národní kampaně se zapojilo též 5 známých osobností, reprezentujících různé oblasti kulturního, ekonomického a společenského života.

V Evropské unii v posledních letech většina zemí získává jasně multikulturní charakter, ať už jde o rostoucí počet jazyků, náboženských vyznání či lidí nejrůznějšího etnického a kulturního původu. Náplní ERMD 2008 je poukázat na skutečnost, že kulturní rozmanitosti představuje pro evropskou společnost významnou hodnotu a jedinečný potenciál. K ERMD 2008 se připojilo všech 27 členských států. V rámci aktivit konaných na národní úrovni se lidé v EU budou moci seznámit s pestrým kulturním dědictvím a tradicemi svých sousedů a spoluobčanů. Národním koordinátorem pro Českou republiku byl Ministerstvem kultury jmenován Institut umění - Divadelní ústav.
Na základě Národní strategie bylo z evropských zdrojů a státního rozpočtu finančně podpořeno sedm projektů šesti nevládních organizací. Náplní projektů je podpora hlavních principů a cílů ERMD 2008:

* Barevná planeta, world music festival v Ústí n. L., realizovaný o. s. Poradna pro integraci

* Divadlo Archa v Praze s projektem Bez řečí, no problem..., divadelní představení za účasti uprchlíků a azylantů žijících v ČR, českých studentů a umělců

* Projekt multikulturního festivalu Babylon Fest Brněnského kulturního centra

* Projekt Hlasohled, realizovaný o. s. Půlnebí, hlasové multikulturní workshopy

* Divadelní představení Identita I.: Náš islám zaměřené na vzdělávání diváků v oblasti islámské kultury a náboženství občanského sdružení REPT

* Výzkum programů multikulturního vzdělávání v ČR, realizovaný o. p. s. Člověk v tísni

* Aktualizace a rozšíření didaktické příručky pro učitele včetně zařazení metod výuky mezikulturního dialogu na školách - projekt realizuje Člověk v tísni

Kromě podpořených institucí proběhne pod hlavičkou ERMD 2008 celá řada dalších akcí neziskových organizací a kulturních menšin. Od včerejšího dne o nich informují webové stránky www.mezikulturnidialog.cz. Portál je koncipován jako otevřené fórum, nabízející prostor pro diskusi, zveřejňování názorů či komentářů. Organizátoři akcí souvisejících s tématem mezikulturního dialogu mohou vkládat do kalendáře upoutávky na své akce nebo zveřejňovat fotoreporty či videa.

Institut umění - Divadelní ústav vyzval ke spolupráci několik známých osobností, které budou v rámci roku vystupovat jako ambasadoři ERMD 2008 pro Českou republiku. Patří k nim operní zpěvačka čínského původu Feng-yűn Song, tiskový mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, zpěvačka kapely Monkey Business Tonya Graves, novinářka a zakladatelka občanského sdružení Berkat Petra Procházková a sociální pracovník a odborník na romskou problematiku Sri Kumar Vishwanathan.

Kontakt na národního koordinátora ERMD 2008: Institut umění - Divadelní ústav, Celetná 17, 110 00 Praha 1, Jan Rolník, e-mail: jan.rolnik@divadlo.cz, tel.: 224 809 134.

Aktuality o průběhu ERMD 2008 v EU, celoevropské ambasadory a projekty a další informace naleznete na: www.dialogue2008.eu.

autor: tisková zpráva
Spustit audio