Festival 6 týdnů baroka v Plzeňském kraji neopomine ani duchovní stránku baroka

29. červen 2014

Plzeň se příští rok stane Evropským hlavním městem kultury. To bude samozřejmě spojeno s mnoha významnými akcemi a ochutnávku některých z nich můžete zažít už letos. V uplynulých třech dnech se například v Plzni představil Mezinárodní festival romské kultury Khamoro, který poprvé za 16 let své existence vyrazil mimo Prahu. A už ve čtvrtek vypukne v Plzeňském kraji festival 6 týdnů baroka, která má být předzvěstí devíti týdnů baroka v roce příštím. A pořadatelé festivalu nemohli opomenout ani duchovní stránku baroka.

Plzeňský kraj je krajem zázračných pramenů, poutních cest, světců, barokních kostelů, klášterů i zámků. Západní Čechy jsou totiž jedním z významných ohnisek českého baroka a mohou se chlubit i deseti významnými stavbami architekta Santiniho. Patří k nim i klášter Plasy, jehož zvláštnost představuje Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje:

„Je to veledílo Jana Blažeje Santiniho, neboť on na 5100 dobových pilotech v bažině vedle starého probošství, vedle starého kláštera, postavil tuto monumentální stavbu. Ta stavba má samozřejmě velice důmyslný vodní systém. Říká se tomu dvě zrcadla, což jsou dva bazénky, kde musí být neustále udržována jistá hladina vody. Kdyby to vyschlo, tak by nám celý krásný Santiniho Nový konvent spadl.“

Klášter Plasy - průčelí konventní budovy

Během 6 týdnů baroka bude možné nahlédnout i do míst, která nejsou běžně veřejnosti přístupná. Příklad uvádí autorka celkového konceptu festivalu Kateřina Melenová.

„Pro tento rok připravujeme otevření mnoha kostelů, které nejsou běžně dostupné. Za všechny třeba můžu jmenovat kostel v Rabštejně, který je barokní, jsou tam barokní varhany. Bude se otevírat pro varhanní recitály. Bude také otevřena kaple svatého Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra. Je to Santiniho obnovená kaple, takže 1. srpna, až lidé pojedou na program do Kladrub, se tam mohou zastavit. Pro rok 2015 to bude poutní kostel v Nicově a řada dalších památek.“

Kaple svatého Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra

Plzeňský kraj je ale také krajem opuštěných a zaniklých kostelů i vesnic, krajem zraněné krajiny.

„V Plzeňské diecézi je 120 zaniklých a ohrožených kostelů. Právě vyšla krásná kniha pana architekta Soukupa, s nímž spolupracujeme. Studenti Ústavu umění a designu plzeňské fakulty připravují také velký projekt Ohrožené a zaniklé kostely a dělají do nich výtvarné instalace. Takže asi na čtyřech místech už jsou tyto památky znovu obnovovány – ale výtvarným způsobem, ne rekonstrukcí. Stávají se z toho nová poutní místa, takže z toho máme velkou radost.“

Odpovědí na válkou narušené česko-německé vztahy se má stát Cesta smíření.

„Je to cesta z Úterý do Vidžína a samozřejmě se tady pohybujeme v místech, která prošla vysídlením. To znamená, že jsme v tom území, které bylo zraněno historickými událostmi. A já si myslím, že obnova té cesty právě symbolicky nese to, že půjdeme spolu po jedné cestě – proto Cesta smíření, původní stará cesta Úterý-Vidžín.“

Festival umožní návštěvníkům zakusit baroko všemi smysly – barokní památky totiž ožijí autentickou dobovou hudbou, divadlem, ochutnávkami jídla i ohňostroji. 7. července se například můžete těšit na interaktivní hru, jak říká Kateřina Melenová ze společnosti Plzeň 2015.

Festival 6 týdnů baroka rozzáří také ohňostroje

„Kryštof Harant z Polžic byla osobnost na pomezí renesance a baroka, která je rovněž neoddělitelně spjata se západními Čechami ani ne tak místem jeho narození, ale především místem jeho působení na Klenové. A my jsme se s Galerií Klatovy-Klenová domluvili, že oni připraví interaktivní hru pro celou rodinu a je to právě cesta Kryštofa Haranta z Polžic do Svaté země.“

Festival 6 týdnů baroka začne 3. července na zámku v Nebílovech a po dobu šesti týdnů se bude konat vždy od čtvrtka do neděle na dvaceti čtyřech různých místech. Podrobnosti o programu najdete na webu www.plzen2015.cz/baroko.

Spustit audio