Flyingover

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Čáp přežil i s šípem

Martin Smrček  28.06.2006 10:08
Čáp s šípem - Autor: archiv

Obrovského překvapení se dočkal ornitolog Yoav Perlman, sledující ptáky v Národním parku Hula Valley v Izraeli. Pátého června letošního roku zde zastihl, pozoroval a také fotografoval čápa, z jehož těla trčel asi metrový šíp.

Plné znění

Sledování čápů online

Petr Hladík  30.05.2006 14:23
Čáp bílý - Autor: archiv

Sledujte s námi, jak se žije čápům bílým v Novém Veselí na Žďársku. Český rozhlas Region - Jihlava, Správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a obec Nové Veselí spolupracují na projektu, jehož cílem je zmapovat běžný život čápů bílých na území CHKO Žďárské vrchy. Zároveň chceme zjistit, kolik mláďat se podaří čápům bílým vyvést.

Plné znění

Dalibor se vrátil a už hnízdí

František Pojer  10.4.2006
Dalibor - Autor:Khalil Baalbaki

Před necelými dvěma týdny se Dalibor vrátil ze zimoviště v Burkině Faso na Plzeňsko do oblasti, kde vloni hnízdil. Při včerejší kontrole jeho loňského hnízda bylo zřejmé na první pohled, že je znovu obsazeno. Přibyly nové klacky a hlavně trus na okraji hnízda a okolních větvích signalizoval návrat čápů.

Plné znění

Čápi jsou na hnízdištích

Martin Smrček  07.04.2006

Řada čápů již dolétla na svá hnízdiště, ležící většinou tam, kde před necelým rokem byli označeni. Mnoho se jich bohužel zpět nevrátilo a zahynulo na zimovištích nebo cestou zpět. U některých nemůžeme přesně určit, zda jsou ještě naživu, zda se jen cestou zdrželi, či proč nějakou dobu nedostáváme signál o jejich lokaci.

Plné znění

Estonský Jaak nám připravil velké překvapení

Miroslav Bobek  24. března 2006, 14:00
Ilustrační foto - Autor:Miroslav Bobek

Aby některý z čápů letěl zpátky na hnízdiště po zcela jiné trase než do zimoviště, jsme ještě nezaznamenali. Až nyní u Jaaka, který oblétá Černé moře z druhé strany. Za zmínku stojí i mimořádně rychlý tah Josephine - včera uletěla 663 kilometrů.

Plné znění

První evropský čáp zpět na hnízdišti

Miroslav Bobek  18. března 2006, 14:00
Tomáš - Autor:Jan Schlindenbuch

Španělská Esperanza je prvním ze sledovaných evropských čápů, který dosáhl svého hnízdiště. Dalších deset jich však k hnízdištím směřuje. Jsou mezi nimi i naši čápi Tomáš a Dalibor. Ovšem šest vysílačů se ještě ozývá ze zimovišť. Kromě Espartera patrně v zimovištích zahynula také Eliška... Více o jednotlivých čápech:

Plné znění

Kde zimovali a kde jsou nyní

Miroslav Bobek  12. března 2006, 16:00
Čápi černí nad Lakhundarem - Autor:Khalil Baalbaki

Deset čápů ještě zůstává na svých zimovištích. Ale jsou všichni v pořádku? Minimálně v případě španělského Espartera máme pochybnosti... Sedm čápů se vrací na svá hnízdiště. Nabízíme shrnutí o průběhu zimování a případně i dosavadní zpáteční cesty všech námi sledovaných čápů:

Plné znění

Šestnáct čápů v Africe

Miroslav Bobek  Neděle 30. října 2005, 13:50
Čáp černý na zimovišti v Etiopii, východně od jezera Tana. Leden 1997 - Autor:Gérard Jadoul

V uplynulých dvou týdnech další dva čápi doletěli do zimovišť a jeden opustil Evropu. Estonský Tooni dosáhl Etiopie a od 20. října se zdržuje severně od jezera Tana. Do Etiopie doletěla i maďarská samička Margit. Nachází se nyní východně od jezera Tana, ale není vyloučeno, že ve své cestě bude ještě pokračovat. Ale co je nejzajímavější - jižní Španělsko opustil 20. října belgický čáp Anne a nyní se zvláštním způsobem potuluje na Sahaře. V Evropě, ve španělském národním parku Doňana, tedy zůstávají už jen dva čápi (a uvidíme, jestli tam budou zimovat, nebo se ještě rozletí do Afriky) a v Africe máme 16 čápů s "batůžky".

Plné znění

Chýlí se tah čápů ke konci?

Miroslav Bobek  Neděle 16. října 2005, 23:00

V posledních dnech postupovali směrem k zimovištím jen tři čápi. Estonský Tooni letěl přes Blízký východ a dnes dosáhl Afriky, francouzský Josephine přeletěl Saharu a včera se zastavil v jižní Mauritánii a maďarská Margit dnes opustila svou zastávku v Bulharsku a mířila k Bosporu. Jen někteří z dalších čápů podnikali přesuny v rámci svých zimovišť. Za samostatnou zmínku stojí fakt, který jsem minule v záplavě jiných novinek opomenul zapsat: španělská Esperanza se na konci první dekády října přesunula z jižní Mauritánie 300 kilometrů na jih, do východního Senegalu.

Plné znění

Dobré i špatné zprávy

Miroslav Bobek  Úterý 11. října 2005, 20:30
Místa u Staré Zagory, kde se zdržuje maďarská čápice Margit - Autor:Ivailo Kilsurov

Třináct čápů je v Africe - až na jednu výjimku v oblasti zimovišť - a ta třináctka jako by předznamenávala, že kromě dobrých zpráv přišly i zprávy špatné. Občas jsem tu vyjmenovával čápy, o které jsem měl větší či menší obavy, ale většinou se naštěstí stalo, že třeba i hned následující den uletěli stovky kilometrů. Tentokrát ale napíšu dvě jména, kde jsou naše obavy, bohužel, velmi silně odůvodněné. Týkají se čápů pojmenovaných Koppány a Claude.

Plné znění

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  2
Další  |  Poslední

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Flyingover
v rubrice: Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas