Flyingover

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Čápi jsou na hnízdištích

Martin Smrček  07.04.2006

Řada čápů již dolétla na svá hnízdiště, ležící většinou tam, kde před necelým rokem byli označeni. Mnoho se jich bohužel zpět nevrátilo a zahynulo na zimovištích nebo cestou zpět. U některých nemůžeme přesně určit, zda jsou ještě naživu, zda se jen cestou zdrželi, či proč nějakou dobu nedostáváme signál o jejich lokaci. 

Podívejme se nejprve na naše čápy. Na svém hnízdišti v západních Čechách je už několik dnů Dalibor, zatímco Tomáš se ozval naposledy před dvěma týdny od Rudého moře a další informace chybí.

Belgičtí čápi byli zřejmě v loňském roce vybaveni vysílačkou během tahu, protože Philippe se Belgii cestou zpět vyhnul a usadil se ve středním Německu západně od Magdeburgu. Zda jsou naživu Anne a Mathilde, nevíme, ale poslední zprávy přicházejí stále ze stejného místa v západní Africe, takže o tom pochybujeme.

Více štěstí měli na své dlouhé a strastiplné cestě na zimoviště a zpět čápi z Lucemburska. Lou i Julien jsou již zpět na hnízdišti na hranici s Belgií, jen Léo je nadále na zimovišti v Národním parku Doňana na jihu Španělska. Na hnízdiště ve střední Francii se vrátila i Josephine, stejně jako španělská Esperanza.

Hádankou jsou oba litevští čápi. Maija se naposledy ozvala z Egypta od západního břehu Rudého moře, Varis ze středního Turecka. Ovšem tento údaj je již dva týdny starý.

Mnoho zajímavých informací nám přinášejí čápi z Estonska. Tooni je nyní na cestě kolem Černého moře v Bulharsku, stejnou cestou se vrací i Jaak, ale dolétl už mnohem dále, až na sever Běloruska. Tento čáp se skutečně vrací jinou cestou, než kterou se vydal na jih. Otázkou zůstává, která z obou cest byla neobvyklá. Podíváme-li se na mapu s vyznačenými tahy čápů této oblasti, pak se zdá zvláštní cesta na jih po východním břehu Černého moře, zatímco návrat vypadá jako tradiční směr.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Flyingover
v rubrice: Aktuálně

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas