Flyingover

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Dalibor se vrátil a už hnízdí

František Pojer  10.4.2006
Dalibor - Autor:Khalil Baalbaki
Dalibor
Autor:   Khalil Baalbaki  

Před necelými dvěma týdny se Dalibor vrátil ze zimoviště v Burkině Faso na Plzeňsko do oblasti, kde vloni hnízdil. Při včerejší kontrole jeho loňského hnízda bylo zřejmé na první pohled, že je znovu obsazeno. Přibyly nové klacky a hlavně trus na okraji hnízda a okolních větvích signalizoval návrat čápů. 

Hnízdo se nachází ve svahu, takže po chvilce stoupání do stráně byla vidět samička, jak vtisknutá hluboko do hnízdní kotlinky zahřívá snůšku. Dalibor s batůžkem na zádech a chomáčem suché trávy a mechu v zobáku se objevil přesně v 9.35. Přistál na okraji hnízda a hned pokročil k samičce, která mu ochotně uvolnila místo. Vložil novou výstelku do hnízda a okamžitě usedl a pokračoval v zahřívání vajíček.

Potvrdilo se tak pozorování z minulých let, že tento pár začíná hnízdit velmi brzy. Při návštěvě dalších třech loňských hnízd byl včera zjištěn jednou celý pár zatím bez snůšky, jednou čáp čekající na druhého partnera a třetí hnízdo bylo prázdné. Ostatně i Tomáš, náš druhý čáp s vysílačem, je také ještě na zpáteční cestě z Afriky.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Flyingover
v rubrice: Aktuálně

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas