Flyingover

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Technologie

Solar
Solar  

Každý z čápů je označen dvěma vysílači - satelitním a pozemním. Hmotnost celé sestavy, připevněné speciálními popruhy jako "batůžek" na zádech, činí přibližně 60 gramů. To představuje zhruba 2 % hmotnosti označeného jedince. 

Satelitní vysílač (PTT - Platform Transmitter Terminal) je napájen buď baterií, nebo akumulátorem dobíjeným ze solárního článku. Aby omezená zásoba energie byla využita co nejlépe, nepracují vysílače stále, ale podle předem zadaného programu, např. vysílač je aktivní vždy 10 hodin a na dalších 24 hodin se odmlčí.

Signály satelitního vysílače zachycují z polárních oběžných drah satelity NOAA (National Oceanic and Athmospheric Administration) a předávají je do pozemního střediska americko- -francouzské společnosti CLS Argos v Toulouse. Tam na základě Dopplerova jevu probíhá složitý výpočet zeměpisných souřadnic vysílače. Na výsledek se můžeme dotázat např. prostřednictvím internetu.

Získané souřadnice jsou zatíženy různě velkými chybami. Souřadnice ze tří nejvyšších kategorií kvality (celkem je jich sedm) by neměly mít odchylku větší než 1000 metrů, naopak souřadnice z nejnižší kategorie se od skutečnosti mohou lišit až o desítky kilometrů. Proto je k jejich vyhodnocování třeba přistupovat velmi obezřetně. Současně se souřadnicemi jsou k dispozici i údaje senzorů vysílače, z nichž důležitý je zejména senzor teploty a senzor pohybu.

Pozemní vysílače, které jsou připevněny na satelitních vysílačích, mají dosah několika kilometrů a vysílají nepřetržitě. Díky tomu umožňují čápa, případně samotný vysílač, pomocí jednoduché antény a přijímače zaměřit a sledovat přímo v terénu.


 
RSS Získejte přehled o novinkách na našem webu. Více informací o formátu RSS naleznete zde.
Nová odysea

Partneři projektu:
RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas