František Wiendl bojoval proti nacismu i komunismu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Wiendl

František Wiendl se narodil v Klatovech. Celý život rád sportoval, což zúročil zejména při převádění lidí přes státní hranice. Slovo vlast a vlastenectví mu nikdy cizí nebylo, snad i proto aktivně bojoval proti nacismu i následnému komunismu. V bolševickém žaláři si odseděl 10 let. Letos převezme cenu Paměti národa.

Už během druhé světové války se František Wiendl zapojil do protinacistického odboje. Příběh, který určitě stojí za zmínku je z roku 1945. Tehdy dvacetiletý mladík velel skupině Klatovanů. Jejich úkolem bylo přepadnout stadion s německou posádkou. Jenže tehdy díky Františkovi dostal příběh nečekaný spád. František si šel promluvit s německým velitelem a zjistit, proti komu střílí. Viděl táty do rodin i vyděšené mladíky. Okupanty jeho odvaha a slušnost přiměje složit zbraně, a nechat se dovézt do kasáren. Je to poprvé, kdy mladík zachrání desítky životů. Jinde ve městě se přestřelky bez obětí neobešly.

František měl jistě velký vzor ve svých rodičích, kteří se do odboje nebáli zapojit znovu i po válce. Tentokrát ale proti komunistům. František spolu s otcem nejdřív rozšiřovali protikomunistické letáky, později převáděli přes střežené česko-německé hranice lidi, které měla v hledáčku státní bezpečnost.

František Wiendl: „20. listopadu večer mě zatkli, 1. prosince mě dali do cely do sklepa, zavřeli okenice. To bylo temnice. Byl tam dřevěný kavalec bez pokrývky, bez všeho. Tam jsem byl měsíc. denně výslechy. Já si vymýšlel. Když toho měli dost, řekli, všechno zopakuj. Takže člověk si musel všechno pamatovat. Bylo to náročný. Samozřejmě sem tam nějaká nakládačka. Oni věděli, že lžu. Teda my jsme říkali zatloukat, my jsme nelhali, my jsme zatloukali. Ale nikoho jsme neprozradili.“

Soud s Františkem a dalšími členy skupiny se konal v prosinci 1950. František Wiendl dostal za velezradu 18 let. Trest vykonal na Jáchymovsku a od roku 1956 na Pankráci, kde v projekci připravoval a navrhoval projekty státních staveb. Podmínečně jej propustili v roce 1960.

Cenu Paměti národa předá 17. listopadu na pražském Žofíně Františku Wiendlovi jeho patron, herec Kryštof Hádek.

Kryštof Hádek: „Jednak je to pro mě veliká čest a pana Wiendla si vážím samozřejmě za to, co udělal pro druhé lidi. Zachránil celé rodiny, které převedl do tehdy svobodného světa.A vážím si ho nejen proto, že nepodlehl žádnému tlaku režimu, ať už nacistického nebo komunistického, ale váží si ho také proto, že si zachoval takovou vitalitu a radost ze života Že není zahořklý nebo zklamaný ze života a to pro nás může být inspirující.“