Geniální gospeloví zpěváci The Blind Boys of Alabama vystoupí 6. května v Praze

14. březen 2008

Geniální nevidomí gospeloví zpěváci z jihu Spojených států se vracejí po dvou letech do České republiky. Nositelé čtyř Grammy, o nichž Stevie Wonder prohlásil "Oni nejsou tradiční, oni představují tradici!", spojují strhující gospelový feeling s blues, současným rockovým písničkářstvím, jazzem a soulem. Jejich interpretace skladeb Erica Claptona, Toma Waitse či Boba Dylana nemají dodnes obdoby. Sedmdesátiletí staříci považují nadále každý koncert za způsob, jak se pomocí zpěvu přiblížit Bohu, a neváhají přitom publikum rozpálit doběla.

"Všechna hudba vzešla z gospelu. Tehdy v nebeském sboru zpíval dokonce i ďábel, než ho Bůh odtud vyhnal," vysvětluje zakládající člen skupiny Clarence Fountain. Poprvé se The Blind Boys of Alabama objevili v České republice na festivalu Music in the Park v roce 2006, kdy jejich vystoupení vzbudilo nadšené reakce kritiků i diváků. V Lucerně vystoupí ve složení: Ben Moore, Jimmy Carter a Bishop Billy Bowers - zpěv, Joey Williams a Caleb Butler - kytary, Eric (Ricky) McKinnie - bicí a Tracy Pierce - baskytara. Vstupenky jsou k dostání v cenách od 690 do 1600 Kč v síti Ticketpro. Koncert začíná ve 20 hodin. Pořádá agentura InnerVisions. Více info: www.innervisions.cz.

The Blind Boys of Alabama trpělivě čekali přes šedesát let na to, až si jich svět všimne. S osobitou vírou: "Když poctivě sloužíte Bohu, on se vám jednou odmění, protože má všechno pod kontrolou." Dali se dohromady ve slepeckém ústavu alabamského města Talladega v roce 1939. Naléhavě strhující hudbou na pokraji extáze elektrizovali návštěvníky bohoslužeb, pohřbů a duchovních shromáždění, aby za čas pronikli také do barů, kabaretů a divadel v duchu hesla královny gospelu, zpěvačky Mahalie Jackson, která tvrdí: "Copak by se hezké písně měly zpívat pouze v kostele?" Desítky let cestovali The Blind Boys po Americe zaměřujíce se především na černošské publikum. Tomu také patřily nesčetné nahrávky vydané u nejrůznějších gramofonových firem. "Natáčeli jsme na 78ot. desky, elpíčka, kazety a nakonec cédéčka. Minuly nás jen voskové válečky," vzpomíná s úsměvem Fountain. V 50. letech pak pozorovali, jak jejich přátelé Sam Cook, Otis Redding nebo Ray Charles pokoušeli osud s rock´n´rollem a čelili tlakům manažera, že by to The Blind Boys mohli také zkusit. Nešlo to, dali prý slib, že gospel nikdy neopustí. A nepomohla ani přímluva Jamese Browna: "Zkuste to, budete slavní." A tak nastaly bídné roky, kdy duchovní hudba diváky moc nezajímala, což pro a capella zpívající Blind Boys znamenalo pomalý ústup ze scény, ovládané Elvisem Presleym, jejich velkým fanouškem.

Pozdější těžké rozhodnutí přizpůsobit gospel moderní době se Blind Boys ovšem bohatě vyplatilo: v roce 1982 pobláznili publikum na World´s Fair v Knoxville a rok nato zamířili na Broadway, kde společně s Morganem Freemanem účinkovali v legendárním muzikálu The Gospel At Colonus.

Zásadní zlom nastal v roce 2001. Tři zbývající zakládající členové - Clarence Fountain, Jimmy Carter a George Scott - se s kapelou muzikantů zúčastnili v Anglii festivalu WOMAD, organizovaného Peterem Gabrielem, který jim po vystoupení okamžitě dal k podpisu smlouvu na desku pro svou značku Real World. Album Spirit Of The Century (2001) představuje naprosto ojedinělé zasazení gospelu do nových časů (tradicionály Jesus Gonna Be Here a fantastické Amazing Grace, nastavené House of the Rising Sun představují dnes klasiku), včetně starobylou patinou přezpívaných skladeb Toma Waitse a Rolling Stones s doprovodem Johna Hammonda, Davida Lindleyho a Charlieho Musselwhiteho. "Blind Boys jsou sice tradiční gospelovou skupinou, ovšem rozhodli jsme se držet krok s mladými. Toužíme být všestranní a zpívat všechny druhy hudby. Dokud cítíme, že má blízko k poselství gospelu, pustíme se do ní. Dáme jí svůj feeling," prohlásil při přebírání ceny Grammy Fountain. Spirit Of The Century se stalo triumfem gospelu 21. století, satisfakcí Blind Boys za léta v zapomnění, důkazem všestrannosti černošských staříků, rok nato slavnostně uvedených do Gospelové síně slávy.

Slavnostního udílení Grammy se Blind Boys zúčastnili ještě třikrát - Higher Ground (2003), Go Tell It On The Mountain (2004), There Will Be A Light & Ben Harper (2005) - toho posledního si ovšem užil George Scott pouze pár týdnů. Zemřel v březnu 2005 a kamarádi mu v baptistickém kostele severokarolínského Durhamu vystrojili velkolepý pohřeb. "Když jsme ho odnášeli na hřbitov, ležel v rakvi s mikrofonem v ruce - jako celých těch šedesát let předtím. Vzal si ho s sebou do hrobu."

Za album Atom Bomb, kde si s nimi zahrál na hammondky také Billy Preston, přinášející skladbu Erica Claptona Presence Of The Lord, jeden z hitů jeho dávné kapely Blind Faith, Blind Boys sice Grammy neobdrželi, zato postupně koncertovali s Georgem Clintonem, Lou Reedem, Peterem Gabrielem, křesťanskými rockery Jars of Clay, Bonnie Rait a celou řadou dalších hvězd, totálně unešených uměním gospelových veteránů, schopných i přes vysoký věk vyvádět na pódiu s nebývalou energií. Což ocenil rovněž jejich vrstevník, kubánský zpěvák Ibrahim Ferrer (Buena Vista Social Club) zvoucí je na své album Buenos Hermanos (2003). Na The Blind Boys of Alabama nezapomínali ani filmaři: v kreslené pohádce Brother Bear si zazpívali s Phillem Collinsem a Tinou Turner, slyšet jsou také v cenami ověnčeném televizním seriálu The Wire.

"Už nemůžeme stát na žebříku a kladivem zatloukat hřebíky. Katrinou zničenému New Orleansu ale můžeme pomoct našimi písněmi, zatímco lidé s dobrým srdcem za nás ty hřebíky do nových střech zatlučou a Bůh nám za to požehná," vysvětlil Jimmy Carter důvody, které Blind Boys vedly k natočení alba Down In New Orleans (2008) s tamními jazzovými hudebníky zvučných jmen. "Z nových verzí skladeb I'll Fly Away a Down By The Riverside vám naskočí husí kůže," napsali v magazínu Rolling Stones. Nahrávání se již pro těžkou cukrovku nezúčastnil Clarence Fountain, kterého vystřídal Ben Moore.

You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=HOiquKuoDac
My Space: http://www.myspace.com/blindboysofalabama
Web: http://blindboys.com

autor: tisková zpráva
Spustit audio