20. listopadu  2001  rubrika: Dravci

Orel mořský (VIDEO)

Orel mořský při rybolovu - Foto: Idalia Skalska, Wikipedia

Orel mořský při rybolovuFoto: Idalia Skalska, Wikipedia

Orel mořský je náš největší druh orla a dosahuje v rozpětí svých mohutných křídel až 2,5 m. V 19. století u nás relativně běžně hnízdil, pak téměř na sto let úplně zmizel. Až v roce 1984 se objevilo první obsazené hnízdo na jižní Moravě a současně i v jižních Čechách. Od té doby populace orlů mořských u nás postupně narůstala a dnes můžeme odhadnout, že na území našeho státu hnízdí více než dvacet párů tohoto skutečně impozantního dravce.

 

Teritoriální křik samce orla mořského, na který v dálce reaguje druhý jedinec

Vložit na svůj web

Orel mořský je nápadný i běžnému pozorovateli, který navštíví například jihočeskou rybniční pánev nebo velká jezera na jižní Moravě. Především v zimě se tam orli sdružují do četných skupin, jež mohou čítat až třeba deset exemplářů. Tyto skupiny jsou potom soustředěny k nezamrzajícím místům, kde se dá očekávat, že vyplave ze dna jezera nebo ze dna rybníka nějaká mrtvá ryba. 

Orel mořský je velice vázán na vodu, a není proto překvapující, že jeho hlavní potravou jsou právě ryby. Dovede lovit ryby 15 - 20 cm velké, které představují nejčastější velikost lovených ryb, ale dovede ulovit třeba i osmikilovou štiku a bylo změřeno, že je schopen v letu přenést rybu vážící až šest kilogramů. To je poměrně velká kořist, a i když je orel mořský robustní pták, dá mu pořádnou práci takový kus kořisti přenést na větší vzdálenost. 

 

Hlasový projev orlího páru

Vložit na svůj web

Mladý orel mořský na hnízdě - Foto: Rainer Altenkamp, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Mladý orel mořský na hnízděFoto: Rainer Altenkamp, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Tento hlasový projev je možno slýchat na hnízdištích už od začátku ledna, kdy tento druh orla začíná snášet vajíčka. Hnízdí na vysokých stromech, ne příliš daleko od vody, ale známe z naší republiky i hnízda, která jsou vzdálena několik kilometrů od vodního biotopu. 

Orel mořský, nebo vůbec orel jako takový, symbolizuje pro člověka určitou hrdost, vznešenost, sílu. Není proto překvapující, že orel se stal heraldickým zvířetem a je často zobrazován do různých erbů, na vlajkách a podobně. Samozřejmě v některých zemích, třeba ve Spojených státech amerických, příbuzný našeho orla mořského, orel bělohlavý, je symbolem tohoto státu a je to vlastně národní pták Ameriky. 

Významný je orel, v tomto případě i orel mořský, z hlediska ochrany přírody. Jedná se totiž o řídký, vzácný druh ptáka a stal se jakýmsi vlajkovým druhem pro úsilí celosvětové ochrany přírody o nenarušené krajiny. 

Základní údaje 

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je jedním z našich největších ptáků a vůbec největším dravcem. V letu je pro něj charakteristický klínovitě ukončený ocas (u dospělých jedinců čistě bílý) a stejnoměrně široká křídla s prstovitě roztaženými letkami na koncích. Vyskytuje se v rybničnatých oblastech. Často dlouho sedává na stromech nebo na zemi. Loví ryby, ale také savce a ptáky, nepohrdne ani mršinami. Do hnízda umístěného vysoko v korunách stromů snáší samice již v únoru 1 až 2 vejce. V sezení střídá samec samici jen na dobu, kdy si samice obstarává potravu. Mláďata krmí nejprve jen samice - trhá jim potravu přinesenou samcem - a až později předkládá mláďatům potravu i samec. Stálý. Kriticky ohrožený, podle zákona zvláště chráněný dravec. 

Jak vznikaly nahrávky
Na tohoto mohutného dravce mám řadu vzpomínek z hnízdišť v rezervaci Serrahn v Německu. Měl jsem příležitost sledovat po dvanáct let dění na několika orlích hnízdech. Staré, skoro dva metry vysoké hnízdo bylo umístěno v rozsoše mohutné borovice ve výšce dvanáct metrů. V základech této mohutné letité stavby hnízdila rodina vrabců polních mezi silnými ulámanými větvemi. V té době na hnízdě každodenně obhajovala orlice jedno snesené vejce proti dotěrným krkavcům. Pár krkavců za neustálého křiku napadal samici například tak, že jeden krkavec se přikradl zezadu a tahal orla za brka v ocase, jako by ho chtěl z hnízda stáhnout, zatímco druhý křičel a poskakoval před samicí. Orlice se bránila zlobným křikem nebo zamávala mohutnými křídly a tím smetla krkavce z hnízda. Několik dní nato jsem našel pod hnízdem skořápky zničeného vejce, které jsem odevzdal jako doklad vedoucímu správy rezervace. Tím byly skončeny možnosti nahrávání a nezbylo než se soustředit na další hnízdo vzdálené o více než 5 km dále.
Pavel Pelz

 

 

Video: MOS, Adolf Goebel
 

Autor:  Vojtěch Mrlík
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 16. ledna  2004       rubrika: Dravci

  Luňák červený

  Luňák červený je lovec a sběrač. To znamená, že dovede ulovit drobnou kořist, kterou je obvykle nějaká žába nebo drobný zemní hlodavec, ale velice často se z výšek spouští k uhynulým zvířatům, a funguje tedy jako jakási...

   
 • 2. ledna  2004       rubrika: Dravci

  Moták lužní

  Moták lužní je bezesporu krásný dravec. Jedná se o elegantního letce, který je velmi obratný a nezvykle zbarvený. Zatímco samice je hnědá, na křídlech a ocase pruhovaná a na svrchních krovkách ocasních bílá, samec je...

   
 • 14. listopadu  2003       rubrika: Dravci

  Káně rousná

  Káně rousná je dravec jen o něco málo větší než obecně známá káně lesní. Dosahuje hmotnosti většinou kolem jednoho kilogramu, ale větší samice mohou vážit i přes kilogram a půl. Na rozdíl od naší běžné káně lesní se...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas