12. prosince  2003  rubrika: Pěvci (A-H)

Cvrčilka říční

Cvrčilka říční - Foto: Tomáš Bělka, BirdPhoto.cz

Cvrčilka říčníFoto: Tomáš Bělka, BirdPhoto.cz

Cvrčilka říční je málo známý pták z příbuzenstva rákosníků. U nás žije, jak už název říká, podél řek a potoků, vždy tam však musí být křovinný nebo bylinný podrost. Jinak ji můžeme zastihnout i na mokrých lukách.

 

Cvrčilka říční

Vložit na svůj web

U nás žijí celkem tři druhy cvrčilek a jejich zpěv nám připomíná hlasy rovnokřídlého hmyzu. Dříve se jim také říkalo rákosníci kobylkoví. Český název cvrčilky se začal používat až od poloviny 20. století. 

Hlas cvrčilek je nápadný především v noci, kdy v přírodě utichá celá řada jiných hlasů. Pokud bychom měli to štěstí a dostali se do blízkosti zpívající cvrčilky říční, vidíme, že sameček obvykle vysedává na nějakém vyvýšeném místě, většinou to jsou suché stonky kopřiv nebo jiných bylin, a nápadně otáčí hlavou a přitom stále zpívá. Zdá se nám tedy, jako by při zpěvu měnil své místo. 

Pokud jde o hnízdění cvrčilek, jsou to ptáci nesmírně tajemní a neznámí. Je totiž otázkou štěstí najít hnízdo. Je u nás jen málo ornitologů, kteří viděli cvrčilky při hnízdění. Hnízdo bývá velmi dobře ukryto v trávě nebo jiné vegetaci a jeho nalezení je prakticky nemožné. Proto máme i málo informací o tahu našich cvrčilek. Vyplývá to i ze skutečnosti, že cvrčilky se poměrně obtížně chytají a počty okroužkovaných ptáků za celou dobu činnosti Kroužkovací stanice Národního muzea v Praze jsou velmi nízké. Teprve v posledních deseti letech, kdy si pomáháme při odchytu reprodukovaným zpěvem cvrčilek, se nám daří zvyšovat počty okroužkovaných ptáků. K samotnému odchytu používáme nárazové sítě, ale máme i spolupracovníka, kterému se daří chytat ptáky v noci za pomoci silné baterky přímo do ruky. Doufejme tedy, že si příště budeme moci říci i o zimovištích našich cvrčilek. 

Základní údaje

Cvrčilka říční (Locustella fluviatilis). Menší než vrabec; svrchu nazelenalá, na hrdle a bradě s tmavým podélným čárkováním, na břiše světlá. Žije velmi skrytě ve vlhčích listnatých lesích s bylinným nebo křovinným podrostem, v křovinách na mokrých loukách, v porostech kolem vod atd. Potrava výhradně živočišná, především hmyz a další členovci. Hnízdo staví nízko nad zemí v keřích prorostlých trávou, kopřivách apod. Samička snáší 4 až 5 vajec a má rozhodující podíl na jejich inkubaci, o mláďata pečují oba rodiče. Do zimovišť ležících ve východní Africe jižně od rovníku odlétá již v srpnu, na hnízdiště se vrací v první polovině května.
Autor:  Jaroslav Škopek
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 30. září  2011 v 15:37     Audio  rubrika: Pěvci (A-H)

  Cvrčilka zelená

  Cvrčilka zelená je drobný, šedozelený pták z řádu pěvců. Ještě v polovině minulého století se tento pták nazýval rákosník zelený, teprve později se ujal velice výstižný název cvrčilka. Jeho hlas totiž velice připomíná...

   
 • 9. ledna  2004     Audio  rubrika: Pěvci (A-H)

  Břehule říční (VIDEO)

  Za procházek kolem rybníků nebo řek často narazíme na kolmé hlinité nebo písčité břehy, které jsou někdy provrtány desítkami, nebo dokonce stovkami děr. Zasvěcenějším je jasné, že narazili na hnízdní kolonii vzácnějších...

   
 • 26. prosince  2003       rubrika: Pěvci (A-H)

  Budníček větší

  I když se tento druh budníčka česky nazývá větší, rozdíl ve velikosti oproti podstatně hojnějšímu budníčku menšímu je tak nepatrný, že jej v přírodě ani nepostřehneme. Pouze kroužkovatelé při odchytech ptáků poznají...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas