30. září  2011 v 15:37  rubrika: Pěvci (A-H)

Cvrčilka zelená

Cvrčilka zelená - Foto: Sergey Yeliseev, licence CC-BY-NC-ND 2.0

Cvrčilka zelenáFoto: Sergey Yeliseev, licence CC-BY-NC-ND 2.0

Cvrčilka zelená je drobný, šedozelený pták z řádu pěvců. Ještě v polovině minulého století se tento pták nazýval rákosník zelený, teprve později se ujal velice výstižný název cvrčilka. Jeho hlas totiž velice připomíná hmyzí cvrčení.

Cvrčilky zelené tráví většinu života nízko v husté vegetaci, samečkové se zdržují poněkud výše. Při zpěvu totiž vysedávají na vyšších suchých rostlinách. Hlavním obdobím jejich zpěvní aktivity je květen až červenec. Jejich zpěv můžeme slyšet v průběhu celého dne, nejvíce však vyniká ve večerních a nočních hodinách. 

 

Cvrčilka zelená

Vložit na svůj web

Kromě cvrčilky zelené u nás žijí ještě další dva druhy cvrčilek. Tou první je cvrčilka říční. 

 

Cvrčilka říční

Vložit na svůj web

A poslední cvrčilkou je cvrčilka slavíková. 

 

Cvrčilka slavíková

Vložit na svůj web

Základní údaje
Cvrčilka zelená (Locustella naevia) je malým druhem pěvce z čeledi cvrčilkovitých . Je menší než vrabec. Dorůstá délky 12–14 cm, v rozpětí křídel měří 15–19 cm a váží 14–20 g. Svrchu je olivově hnědá s podélným tmavým skvrněním, spodní část těla těla má žlutavě bílou a končetiny růžové. Spodní strana dlouhého zaobleného ocasu je tmavě skvrnitá. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně. Žije skrytě na vlhkých loukách, rašeliništích a v bažinách s hustým bylinným patrem a alespoň několika keři nebo mladými stromy. Živí se hlavně hmyzem, ale požírá i jiné bezobratlé, včetně pavouků.
 

Autor:  Pavel Pelz
 

Nové články v rubrice

 • 9. ledna  2004     Audio  rubrika: Pěvci (A-H)

  Břehule říční (VIDEO)

  Za procházek kolem rybníků nebo řek často narazíme na kolmé hlinité nebo písčité břehy, které jsou někdy provrtány desítkami, nebo dokonce stovkami děr. Zasvěcenějším je jasné, že narazili na hnízdní kolonii vzácnějších...

   
 • 26. prosince  2003       rubrika: Pěvci (A-H)

  Budníček větší

  I když se tento druh budníčka česky nazývá větší, rozdíl ve velikosti oproti podstatně hojnějšímu budníčku menšímu je tak nepatrný, že jej v přírodě ani nepostřehneme. Pouze kroužkovatelé při odchytech ptáků poznají...

   
 • 12. prosince  2003       rubrika: Pěvci (A-H)

  Cvrčilka říční

  Cvrčilka říční je málo známý pták z příbuzenstva rákosníků. U nás žije, jak už název říká, podél řek a potoků, vždy tam však musí být křovinný nebo bylinný podrost. Jinak ji můžeme zastihnout i na mokrých lukách.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas