17. října  2003  rubrika: Pěvci (CH-O)

Ořešník kropenatý

Ořešník kropenatý - Foto:  MurrayBHenson, Wikipedia, public domain - volné dílo

Ořešník kropenatýFoto:  MurrayBHenson, Wikipedia, public domain - volné dílo

Na Šumavě, v Jeseníkách nebo třeba na Českomoravské vrchovině nás někde na okraji paseky mohou znenadání překvapit drsné, hlasité, varovné skřeky. Tímto osobitým způsobem se představuje jinak plachý lesní pták velikosti štíhlejší sojky - ořešník kropenatý. Pro ornitologa to znamená, že se ocitl přímo v jeho hnízdním okrsku, který samec bedlivě střeží a varovným pokřikem upozorňuje partnerku na případné nebezpečí.

 

Varovný hlas ořešníka kropenatého

Vložit na svůj web

Jindy v předjaří při troše štěstí můžeme zastihnout i celý pár při toku, kdy jsou ptáci přece jen méně ostražití, jak se ozývají tichými mňoukavými a žvatlavými hlasy, jakoby tím dávali najevo, že přece jen patří do řádu pěvců. 

 

Tok ořešníka kropenatého

Vložit na svůj web

Jedna polovina života ořešníka je spojena s hnízděním v jehličnatých podhorských lesích, druhá polovina, tak od srpna do zimy, se zálety do nižších poloh, do lesíků s podrostem lísky a do zahrad nejbližších vesnic, kde sbírají lískové a vlašské ořechy. Tahle jeho známá vlastnost mu vynesla nejen latinský název "nucifraga", něco jako louskač ořechů, ale i národní název v řadě evropských jazyků včetně našeho. S oříšky zaletuje pilně do lesa, do blízkosti hnízdiště, kde si je ukládá do skrýší na zimu a na jaro. Místo skrýší si velmi dobře pamatuje a dovede je bezpečně najít i při sněhové pokrývce. Svědčí o tom hromádky skořápek u pařezů, na nichž oříšky roztlouká. Člověk neznalý života ořešníků si pak při nahodilém objevení takové hromádky uvnitř lesa marně láme hlavu nad záhadou, kdo tam ty oříšky mohl louskat. 

V některých letech se u nás hromadně objevují od října přes zimu ořešníci původem ze severovýchodní Evropy. Na první pohled je poznáme především podle nápadně široké bílé pásky na konci ocasních per - naši ořešníci mají ten lem docela úzký. Často je můžeme pozorovat na pár metrů. Patrně je tomu tak proto, že většinou jde o mladé ptáky, kteří člověka zblízka vidí poprvé ve svém životě. 

Z jakých obrovských vzdáleností k nám někteří tito ptáci přilétají, svědčí jeden náš unikátní výsledek kroužkování. Pták, kroužkovaný na Českolipsku na podzim roku 1968, v roce největší invaze ořešníků v posledních desetiletích, byl po návratu domů střelen až na východní straně Uralu v Rusku. 

Základní údaje

Ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes) je velký asi jako hrdlička, s velkou hlavou a silným zobákem. Zbarvený je hnědě s bílými skvrnami, křídla má velmi tmavá, téměř beze skvrn, ocas rovněž tmavý s bílou páskou na konci. Hnízdí především v horských jehličnatých lesích, ale i ve smrčinách v nižších polohách; od pozdního léta se vyskytuje také mimo lesy, dokonce i v zahradách. Živí se semeny jehličnanů, oříšky apod. a rovněž drobnými živočichy. Hnízdo si staví většinou na smrcích a samička do něho snáší v březnu až květnu nejčastěji 4 vajíčka. Zahřívá je sama a sameček ji krmí, o mláďata se starají rodiče společně. Naši ořešníci se po vyhnízdění potulují nedaleko od hnízdišť, v některých letech k nám navíc přilétají ptáci ze severu. Ohrožený, zákonem zvláště chráněný druh.
Autor:  Jiří Formánek
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 30. ledna  2004       rubrika: Pěvci (CH-O)

  Linduška úhorní

  Linduška úhorní je původem stepní pták. U nás hnízdí vzácně v nižších polohách na suchých místech stepního až polopouštního charakteru, jako jsou obnažené písčité či kamenité plochy s minimální vegetační pokryvností,...

   
 • 9. května  2003     Audio  rubrika: Pěvci (CH-O)

  Lejsek malý

  Na první pohled bychom si lejska malého mohli splést s červenkou, je také olivově hnědý se světlejší spodinou těla, na hrdle a na prsou má cihlově červenou náprsenku. To však platí jen pro starší samce, mladí, asi do...

   
 • 18. dubna  2003     Audio  rubrika: Pěvci (CH-O)

  Lejsek bělokrký (VIDEO)

  Lejsek bělokrký je velikosti štíhlejšího vrabce, je ale kontrastně černobíle zbarvený, dosti podobně jako jeho blízký příbuzný lejsek černohlavý. Samečky těchto dvou druhů ve svatebním šatě rozlišíme ještě poměrně snadno...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas