Zatkli, věznili a odvezli je v tanečních šatech na Sibiř, vysvětluje Monika Zgustová název své knihy

29. září 2020

Spisovatelka Monika Zgustová zachytila příběhy devíti žen, které přežily gulag. „Moje hrdinky – a opravdu to hrdinky byly – byly oblečené k tanci. Některé z nich byly totiž na večírku, odkud je odvedli do vězení v Moskvě a tam je drželi několik měsíců. Pořád v těch stejných šatech k tanci. V nich je pak odvezli na Sibiř, to trvalo další týdny. Tam dostaly pracovní oblečení a ty pěkné šaty jim ukradli,“ vysvětluje Zgustová název své nové knihy Oblečené k tanci na sněhu.

Kniha je psaná lehce. „Po setkání se ženami, jejichž příběhy jsem poslouchala, jsem většinou nemohla celou noc spát, jak to bylo skličující,“ přiznává spisovatelka.

Čtěte také

„Ale když jsem knihu psala, tak jsem to chtěla ne zmírnit, ale napsat určitým stylem. Naplnila jsem ji poezií, krásou, o které mi ty ženy vyprávěly. Jak se soustředily na bělost sněhu, na odstány šedé a černé na Sibiři. Jak dlouhatánská zima přecházela v jaro,“ přibližuje Zgustová. 

Dnes žije v Barceloně, proto příběhy sovětské krutosti a netečnosti prvně vyšly španělsky a katalánsky.

Poslechněte si celé Hovory. Moderuje Petr Vizina.

autor: Petr Vizina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.