Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Lemberk

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Lemberk - Autor: kolektiv autorů
Lemberk
Autor:    kolektiv autorů  

Původně jeden z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, postupně přestavěný na zámek, jemuž dominuje vysoká hradní věž, tyčící se na výrazné vyvýšenině nad obcí Lvová. Hrad založil, na ochranu blízké cesty do Lužice, Havel, příslušník markvartického rodu, před polovinou 13. století. 

Většina budov ze 14. a 15. století byla změněna rozsáhlou renesanční přestavbou.

Další, barokní přestavby, plánované Albrechtem z Valdštejna, byly realizovány až po skončení třicetileté války.

Lemberk 

Na místě původního hradu najdeme dnes zámek, o němž se vypravuje pověst o templářských rytířích, kteří zde kdysi dávno měli svůj klášter, ale i o skřítcích a démonech, žijících ve skalách.

V blízkosti zámku stojí skála, které se říká Dubový kámen, a právě zde prý mají své obydlí skřítci. Mužíčci jsou to tuze dobří, pomáhají chudým a dohlížejí na blaho malých dětí. Ve skále mají podle pověsti ukrytý poklad, který bedlivě střeží a drobné kousky zlata rozdávají lidem, kteří ho potřebují.

V dávných dobách stávala v podhradí maličká chaloupka a v ní bydlel kovář Jaromír se svou ženou a třemi dětmi. O dobrou práci byla nouze, a proto Jaromír dělal všechno, co jen trochu uměl, aby se jeho děti měly co nejlépe.

Po kruté zimě přišlo vytoužené jaro, každý strom a spousta květin rozkvetly, prozpěvovali ptáčci a začala se rodit zvířecí mláďata. V chaloupce pod hradem čekali další děťátko.

Jaromír se však již od zimy obával, jak nakrmí své děti, když jeho Marjánka se bude starat o malého chlapečka nebo holčičku. Kovář proto častokrát prosil o pomoc skřítky z Dubového kamene. Snad jen ti by mu mohli pomoci.

Byl krásný slunečný den, když do chalupy přišlo maličké štěstí. Marjánce se narodil chlapec a dostal jméno Václav. V noci po tomto nádherném dni se však stalo něco podivuhodného.

Jaromír tvrdě spal a tu jej cosi probudilo. Posadil se na posteli a rozhlížel se po tmavé komůrce. Tu v koutě spatřil stříbřité světýlko a uslyšel slabounký hlas.

Byl to skřítek, který přišel pomoci chudým lidem. "Jsem skřítek z Dubového kamene, a protože jsi tak pěkně prosil a vím, že ty i tvoje Marjánka máte dobré srdce a naši pomoc potřebujete, přinesl jsem ti dar." Jaromír vyskočil z postele a mužíčkovi dlouho děkoval. Potom ulehl zpět na lože a usnul.

Brzy ráno se probudil a vzpomněl si na tajemný sen, který se mu v noci zdál. Avšak když vstal, spatřil na stole kousek zlata, které zářilo v ranním slunci. Teď si byl již jistý, že se mu vše jen nezdálo, a každý den děkoval skřítkům za pomoc.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Česká Lípa

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas