Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Dívčí Kámen

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Dívčí Kámen - Autor: kolektiv autorů
Dívčí Kámen
Autor:    kolektiv autorů  

Rozsáhlé torzo hradu, dříve nazývaného Maidštejn nebo Menštejn, ležící na skalnaté vyvýšenině nad řekou Vltavou a Křemžským potokem na Českobudějovicku. 

Hrad byl vystavěn v průběhu 50. let 14. století, poté co roku 1349 získali jeho čtyři zakladatelé, bratři spříznění rožmberskou růží, povolení ke stavbě od krále Karla IV. Celá stavba, včetně nezbytného opevnění, byla dokončena k roku 1384. Jedním z prvních hostů Oldřicha z Rožmberka se stal samotný král Václava IV., který zde však nepobýval dobrovolně, ale byl na hradě násilně držen.

Dramatickou dobou počátku husitských válek prošel hrad jako majetek Viléma z Potštejna. Již roku 1424 se Dívčí Kámen navrátil do Oldřichových rukou. Jako pustý je hrad poprvé uváděn k roku 1541.

Dívčí Kámen 

Tenkrát byl krásný jarní den. Sluníčko příjemně hřálo, jako by již oznamovalo blížící se léto. Tak jako i mnohé jiné hrady, nezůstal ani Dívčí Kámen v ten den osamocen. Od časného rána se zde již vystřídal půldruhý tucet poutníků, obdivujících zašedlého pamětníka starých časů.

V nedaleké vsi odbil kostelní zvon pravé poledne, když se Honza, pomocník ve zdejší truhlářské dílně, vydal na schůzku se slečnou Kateřinou. Se svou milou si domluvil schůzku přímo v nedalekých hradních ruinách. Protože již měl načas, vydal se rychlým krokem směrem ke hradu. Když překonal po chatrné lávce Brložský potok, všiml si tajemného staříka, s dlouhým zašedivělým plnovousem, sedícího na velkém balvanu. Vypadal jako trpaslík, ale protože Honza na tajemné bytosti nevěřil, považoval jej za odpočívajícího shrbeného starce.

Když se k tajemnému mužíkovi ještě více přiblížil, všiml si, že silně kýchá. Požehnal mu pozdravem pevné zdraví a ubíral se k pobořeným hradním zdem.

Jaké bylo jeho překvapení, když jej po chvíli mužík dohnal a beze slov mu do rukou vtiskl velký rezavý klíč. Poté ukázal směrem k jedné z hradních zdí a beze stopy zmizel.

Honza nevěděl, co si má myslet, ale protože na smluveném místě ještě nečekala Kateřina, šel se podívat na polorozpadlou zeď, na kterou mužík ukazoval. Jakmile se k ní přiblížil asi na tři kroky, zeď se provalila a objevily se pevné železné dveře. Honza se podíval na klíč, na chvíli se zamyslel a poté překvapivě zlehka otevřel bytelný kryt zamezující cestě do podzemí hradu.

Jaké bylo jeho překvapení, když v nevelké podzemní místnosti nalezl truhlici plnou zlatých mincí. Od těch dob nikdy na trpaslíka nezapomněl a každý rok se na jaře se svou milou vydal na Dívčí Kámen, aby mu mohl poděkovat. Nikdy jej zde však již neviděl...


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Český Krumlov

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas