Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Sokolčí

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Sokolčí - Autor: kolektiv autorů
Sokolčí
Autor:    kolektiv autorů  

Pozůstatky gotického hradu, ležící na výrazné skále v blízkosti přehrady na říčce Černé, nedaleko od Kaplice. Založení hradu spadá do časů 13. století. Zpráva datovaná do roku 1265, kdy Vok z Rožmberka měl získat potvrzení o vlastnictví hradu od Přemysla Otakara II., je falsifikátem, pocházejícím z časů 15. století. 

Doopravdy byl hrad v majetku pánů z Velešína a prodej panu Vokovi, uskutečněný dle listiny v roce 1265, byl realizován o více než století později, v roce 1387.

V 15. století byl hrad Sokolčí opuštěn, což dokládá i písemná zpráva z roku 1541, která jej zmiňuje již jako pustý a zchátralý.

Sokolčí 

Před mnoha a mnoha věky žil na hradě Sokolčí pán, o němž se mezi lidem vypravovalo, že je spolčený s ďáblem. Nad hradem za temných nocí poletovali nejroztodivnější noční ptáci a vydávali skřehotavé zvuky.

Ať se stalo cokoliv strašlivého, pána neštěstí nikdy nepotkalo. Celým krajem vládla chudoba, jen hradní pán měl velké bohatství.Však nepřicházel k němu vždy poctivým způsobem. Často olupoval i chudáky, a tak jej lidé neměli příliš rádi.

Pověst praví, že pán celé své bohatství ukryl krátce před koncem života kdesi pod hradem. Za jedné temné noci se prý z hradu nesly podivné zvuky. Těžké oddychování a klení a později cinkání zlata. Tenkrát pán kopal tajnou podzemní síň, kde ukryl poklad.

Za několik dní poté pán ulehl na smrtelné lože a o půlnoci vydechl naposled. Jeho duch však hrad neopustil a proměnil se ve strašlivou příšeru, která od toho dne hlídá skryté bohatství.

Je to prý hrůzostrašné stvoření. Vypadá jako veliký černý pes, ale místo jazyku má plameny ohně a z tlamy mu ční dva dlouhé ostré špičaté tesáky.

Poklad může získat jedině člověk, který bude tuze odvážný a nebude se ničeho bát. Musí o půlnoci vystoupit k troskám hradu, tam začít kopat a když se mu podaří objevit podzemní síň s pokladem, musí přemoci hrozného hlídače pokladu a probodnout mu srdce. Jen tak se prý dá bohatství získat.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Český Krumlov

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas