Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Vrabinec

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Vrabinec - Autor: kolektiv autorů
Vrabinec
Autor:    kolektiv autorů  

Malé pozůstatky hradu, původně nazývaného Vrabín, ležící na 350 m vysokém čedičovém kopci nad Těchlovicemi, nedaleko od Děčína. Hrad nahradil dříve stojící tvrz, postavenou asi ve 12. století, jež sloužila k ochraně labské vodní cesty. Byl vybudován kolem roku 1400 pány z Těchlovic. 

O samotném hradě vypovídají písemné prameny roku 1404 jako o Vrábníku a poté roku 1425 se zmiňují o Sperlingsteinu. K tomuto datu jej obýval Mikuláš z Lobkovic, který jej zřejmě obsadil nelegálně.

Nevíme, jak Vrabinec prošel husitskými válkami, je však pravděpodobné, že byl dobyt při tažení proti nedalekému hradu Blansko. Poté se dočkal ještě oprav a zpustl až nedlouho před jeho koupí saskými Salhauseny v roce 1515. Později byl patrně zcela zničen požárem.

Vrabinec 

Tajemné a podivné zříceniny hradu Vrabince čnící na vysoké skále jsou opředeny hned několika pověstmi o nejrůznějších přízracích. Zjevuje se zde duch šlechtice s hejnem havranů i Bílá paní, a právě o té je následující příběh.

Za časů, které jsou již dávno minulostí, žila na Vrabinci paní. Manžela jí sebrala válka, a tak paní zůstala na hradě sama jen s několika sloužícími.

Doba byla tenkrát neklidná a paní se často obávala o osud svůj i svého hradu. A jednoho dne skutečně na hradní bránu zaklepalo neštěstí. Vojsko oblehlo hrad, zakrátko kraj zahalila noc a vojáci stanuli na nádvoří.

Paní nemohla dlouho usnout a zrovna když oka zamhouřila, několik mužů vtrhlo do jejího pokoje. Paní pevně spoutali, nohy i ruce jí svázali a poté ji uvrhli do hlubokého temného vězení. Paní byla k smrti vystrašená. Ve vlhké, krysami prolezlé kobce, pojednou ucítila kouř.

Vskutku, hrad byl v plamenech. Vojáci jej, potom co paní uvěznili, zapálili a prchli. Z vězení nebylo úniku, i kdyby paní nebyla spoutána. Nejdříve cítila jen kouř, ale později zahlédla i světlo, vyzařované ničivými plameny.

Hradní paní ztratila všechnu sílu, ležela v kobce a čekala na smrt, kterou v ohni opravdu našla. Nikdo se ji ani nepokusil zachránit.

Po této hrůzné události se počal duch vrabinecké paní na hradě zjevovat. Byl právě čas vánoční, když lidé poprvé spatřili třepotající se bílou postavu s tváří plnou děsu, jak se prochází kolem ohořelých trosek hradu.

Od těch dob se Bílá paní zjevuje na Vrabinci každým rokem. Vždy od Štědrého dne až do Tří králů. Bloudí smutně zříceninami a naříká.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Děčín

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas