Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Červená Lhota

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Červená Lhota - Autor: kolektiv autorů
Červená Lhota
Autor:    kolektiv autorů  

Červená Lhota je typický renesanční "vodní" zámek. Někdy ve 13. stol. vznikla na skalnatém ostrohu tvrz. Po přehrazení Deštěnského potoka hrází se skála změnila v ostrov. Majitelem panství byl Ondráček ze Zásmuk, dalšími známými majiteli tvrze byli v roce 1531 Kábové z Rybňan, kteří na jejím místě postavili nový renesanční zámek. 

Jan Kába z Rybňan dal naproti zámku postavit kostelík Nejsvětější Trojice. Později, roku 1597, prodal Novou Lhotu a okolní vesnice Vilému Růtovi z Dírného. Růt připojil k Nové Lhotě další okolní vesnice a městečko Deštná. Po Růtově smrti se objevil název Červená Lhota, podle zbarvení cihel nebo střešní krytiny. Jeho nástupci, Bohuslavu Růtovi, pro účast na stavovském povstání byl majetek odebrán. Zámek byl poté prodán rotmistrovi Brucciovi a po jeho smrti ho koupil rod Slavatů. Ti tu vládli od roku 1641 půl století.

Červená Lhota 

Již dlouhá staletí nad hladinu jezera ční drobný zámek Červená Lhota. Své jméno zámeček získal poté, co byl přebarven na červeno. A právě o tom, proč se tak stalo, je naše pověst. Na zámku pobýval za časů, které jsou již dávno minulostí, pán z šlechtického rodu se svou dcerou. Za těch dávných časů lidé pevně věřili v Boha, a proto náboženství kvetlo na všech panských sídlech. I na Červené Lhotě tomu tak bylo.

Avšak stala se zvláštní věc. Mladičká šlechtična počala pochybovat o své víře i boží spravedlnosti. Poprvé přemýšlela o svém přesvědčení po smrti milované matky.

Dlouhé měsíce byla dívka ponořena do těchto myšlenek. Často se dlouhé hodiny procházela kolem jezera a její mysl se utápěla v děsivém pocitu bezradnosti.

Její otec si zanedlouho všiml, jaká se s dcerou udála změna a dělal si o ni starosti. Ale netušil, jaké myšlenky dceru trápí. A kdyby se snad náhodou dozvěděl, dívku by jistě zavrhl. Sám pevně věřil a nemohl pochopit tyto pochybnosti.

Až jednoho dne pocítila zámecká slečna odpor ke všemu křesťanskému. Toho rána sejmula ze stěny své komnaty kříž a oknem ho vyhodila do jezera. Náhle se začaly dít podivuhodné věci.

Obloha ztemněla, jakoby se navrátila noc a v dívčině komnatě se objevil rohatý, špinavý čert. Chytil pánovu dceru a odnesl ji do pekla. Na zámku po něm zůstal dým a zápach kouře.

A ještě něco po sobě čert zanechal. Na zeď zámku, nad nejvyšším oknem, namaloval lidskou krví kříž.

Od této památné události se již mnohokrát snažili lidé kříž překrýt barvou, ale marně. Proto nakonec zámek získal novou barvu, červenou. Ale stejně je na zdi ďábelské znamení vidět.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Jindřichův Hradec

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas