Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Bečov nad Teplou

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Bečov nad Teplou - Autor: kolektiv autorů
Bečov nad Teplou
Autor:    kolektiv autorů  

Středověký hrad, vypínající se vysoko nad údolím říčky Teplé, v blízkosti novějšího barokního zámku, ležící ve stejnojmenném městě na Karlovarsku. 

Hrad byl vystavěn v blízkosti starší slovanské osady někdy počátkem 14. století. První písemná zmínka o Bečově je datována do roku 1314, kdy je jako jeho majitel uváděn Boreš z Oseka. Již k roku 1411 jsou zde připomínáni páni z Plavna, kteří jej drželi s přestávkami, kdy byl v rukou zástavních majitelů, až do roku 1495.

V pozdějších dobách byl hrad ve vlastnictví Šliků a od roku 1615 jej drželo královské horní město - Horní Slavkov. S nástupem třicetileté války nastal výrazný úpadek těžby a s ním i pokles významu hradu i města Bečova. Poté byl hrad udržován jen nouzově a jeho prostory sloužily převážně k hospodářským účelům. Po polovině 18. století vznikl v blízkosti zchátralého hradu zásluhou Kouniců nový barokní zámek.

Bečov nad Teplou 

Vysoko nad údolím říčky Teplé ční na skále hrad Bečov. Mnoho pánů se zde vystřídalo v dobách dobrých i zlých. Navraťme se o několik věků zpět do časů největšího rozkvětu hradu. Tenkrát býval zdejším pánem Kašpar Pluh. Hrad najednou ožil, páni zde vedli bujarý život a vesele se bavili.

Pán Kašpar zval častokrát na své sídlo nejrůznější kejklíře a pořádal hostiny, při nichž se bohatě jedlo a popíjelo lahodné víno. Však i zábava hodná samotného krále se na Bečově mnohokrát konala. Hradní pán pořádal rytířské turnaje.

Na jednom ze zdejších turnajů se sjelo mnoho rytířů i z dalekého kraje. Ani pán některé neznal a jednoho vyzval na souboj. Neznámý rytíř se vychloubal, že je nejlepší v klání s dřevci.

Pán Kašpar si oblékl brnění, na hlavu si nasadil přílbici s chocholem zdobeným peřím, barevným jako právě padající listí ze stromů. Nasedl na svého hnědáka a s dřevcem v ruce čekal na příjezd svého soupeře.

Rytíř zakrátko přijel a souboj mohl začít. Hodnou chvíli ti dva spolu bojovali a ani jeden nevyhrával. Všichni napjatě očekávali konec klání. Věřili, že jejich pán vyhraje.

Mýlili se však, pojednou se podařilo neznámému rytíři bečovského pána uhodit dřevcem do ruky tak silně, až pán spadl z koně. Bolest byla velmi silná a zakrátko se celá ruka zalila krví. Kapky rudé krve utkvěly na nádvoří a ještě mnoho a mnoho let se tam v osudný den objevovaly.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Karlovy Vary

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas