Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Hartenštejn

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Hartenštejn - Autor: kolektiv autorů
Hartenštejn
Autor:    kolektiv autorů  

Torzo menšího gotického hradu, ležící na Zámeckém vrchu, nedaleko od Bochova. První zmínky o Hartenštejnu, hradu založeném pravděpodobně Jindřichem z Plavna, pochází z roku 1473. Roku 1521 přešel do vlastnictví Jindřicha Mašťovského z Kolovrat. 

Poté význam hradu poklesl, zřejmě i pro časté střídání majitelů. Roku 1609 byl hrad připojen k nedaleké Andělské Hoře. Poté byl opuštěn.

Hartenštejn 

Přešla krutá zima a nastalo svěží jaro. Ovčák vyhnal ovce na pastviny. Ovečky se pokojně popásaly na svahu pod Hartenštejnem, pasáček seděl ve stínu stromu a snil jako každý den.

Pojednou se před ním zjevila panna nebeské krásy a pomalými krůčky se k Honzovi přibližovala. Už stála přímo před ním a náhle tiše pravila: "Jsem zakletá princezna a ty mi můžeš pomoci. Jsi hodný a skromný, jen takový člověk mě může vysvobodit. Stačí, když o půlnoci přijdeš na Hartenštejn a neutečeš, i kdyby tě jímala hrůza." Pasáček okouzlen dívčinou krásou přislíbil, že na hrad přijde.

Ještě toho večera se Honza vydal na hrad. Usedl na balvan ozářený měsíčním světlem a čekal, až nastane půlnoc. Zvony začaly právě odbíjet, když se na hradbách zjevil strašlivý přízrak. Krásná panna byla zahalena v temném hávu, který divoce trhal černý pes s rudýma očima. Zuby mu při tom děsivě skřípaly. A to vše doprovázelo teskné skučení větru.

Když se černý pes zakousl do princeznina bělostného hrdla, dal se ovčák na útěk. Pln strachu běžel ke své chaloupce, klopýtal o kamení a neustále se ohlížel, zda za ním neběží divý pes.

Tak nešťastně skončil pasáčkův pokus o vysvobození zakleté princezny. A ta se od té doby zjevuje každých sto let na svazích pod Hartenštejnem a zatím marně čeká na vysvobození...


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Karlovy Vary

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas