Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Orlík nad Vltavou

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Orlík nad Vltavou - Autor: kolektiv autorů
Orlík nad Vltavou
Autor:    kolektiv autorů  

Původně hrad, ležící na strmé skále nad řekou Vltavou, později přestavěný na zámek, který je dnes ze tří stran omýván vodou Orlické přehradní nádrže. Hrad byl založen při brodu přes Vltavu ve 13. století, pravděpodobně Přemyslem Otakarem II. V průběhu 14. století byl značně rozšířen. Od roku 1408 jej vlastnil rod Zmrzlíků ze Svojšína. Za jejich působení pobýval na Orlíku roku 1422 i Jan Žižka. 

Roku 1508 hrad poškodil rozsáhlý požár. Od roku 1514 byl Orlík ve vlastnictví Kryštofa ze Švamberka, za něhož došlo k jeho rozšíření a k přebudování v renesančním slohu. Dalšími majiteli byli Eggenberkové (od roku 1623) a poté Schwarzenberkové. Oba rody jej však využívaly jen jako středisko správy zdejšího kraje, proto se stav Orlíku zhoršoval.

Začátkem 18. století byl přestavěn. Roku 1802 vyhořel. Téhož roku přešel na novou větev rodu Schwarzenberků, kteří provedli po velkém ohni důkladnou přestavbu, při níž byl zámek zvýšen o třetí patro. Do dnešní podoby jej přivedla pseudogotická přestavba, která proběhla v letech 1849 až 1860.

Orlík nad Vltavou 

Kdysi čněl hrad Orlík na vysoké skále nad Vltavou. Málokdo však ví, proč nese takové jméno. Na břehu Vltavy stávala v dávných dobách tvrz, jejímž zbytkům se dnes říká Buršův hrad. Zdejší pán zde vařil pivo, které prodával v přilehlé hospůdce. Scházeli se tam nejrůznější lidé, především loupežníci z okolních lesů.

Nejdříve se rytíř snažil loupežníky vyhánět, ale později se s nimi spolčil. Tak se stalo, že se tvrz proměnila v loupežnické sídlo plné kořisti. Po čase zvolili loupežníci rytíře svým vůdcem a strach v okolí ještě vzrostl. Nakonec byla tvrz dobyta královským vojskem a jen několika loupežníkům se podařilo uniknut.

Tenkrát vyvázl bez zranění i rytíř se svým malým synkem. Chuděra jeho žena v potyčce našla smrt. Po mnoho týdnů hledal rytíř své společníky po hlubokých povltavských lesích. Když se všichni sešli, neměli na další loupeže myšlenky. Rytíř dokonce našel svému synkovi chůvu.

Brzy se však rány zahojily a loupežníci se chystali na další výpravu. Všichni již seděli v sedle, když přiběhla chůva s křikem. "Počkej pane, tvůj syn se ztratil. Jen jsem si na chviličku odskočila a když jsem se vrátila, byl pryč."

Místo loupežnické výpravy se všichni rozjeli do okolí hledat ztraceného syna. Noc přešla v den, minul týden a synek nebyl k nalezení.

Až jednoho rána přijel na zpěněném koni jeden z mužů a již zdaleka volal: "Našel jsem ho, pane. Je v orlím hnízdě na vysoké skále, ale nebude snadné se tam dostat..."

Všichni nasedli rychle do sedla a klusali ke strmé skále, kde byl rytířův synek uvězněn. A opravdu, v orlím hnízdě seděl maličký chlapeček se třemi mláďaty. Právě ten z mužů, který hnízdo objevil, vylezl na skálu a chlapce opatrně vyndal. Nebyl to žádný strašpytel, ale orlice, která ho pozorovala, naháněla strach.

Rytíř sevřel se slzami v očích svého zdravého syna a právě tehdy pravil: "Zanechme svého neblahého řemesla a postavme na tomto místě nedobytné sídlo na památku této události."

A tak se také stalo. Na skále, kde bylo orlí hnízdo, vyrostl zakrátko hrad Orlík.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Písek

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas