Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Vimperk

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Vimperk - Autor: kolektiv autorů
Vimperk
Autor:    kolektiv autorů  

Původně gotický hrad, později několika přestavbami proměněný do dnešní zámecké podoby. Leží na skalnatém vršku nad stejnojmenným městem, obklopeném šumavskými kopci. Hrad vystavěl na místě staršího hradiště purkrabí na Zvíkově Purkart z Janovic v čase druhé poloviny 13. století. Vimperk, měl sloužit k zajištění bezpečnosti na Zlaté stezce - důležité obchodní cestě, po níž se do našich zemí dopravovala zejména sůl. 

Po polovině 14. století přešel hrad do držení krále Václava IV., který jej poté udělil Kaplířům ze Sulevic. Ti vlastnili hrad i v dobách husitských válek, v nichž bylo přilehlé městečko vypleněno kališníky.

Důležitý moment z dob jejich působení je rok 1479, kdy byl hrad pomocí důkladného opevnění spojen s přilehlou osadou, toho roku povýšenou na město.

Od počátku 17. století byl hrad v majetku Novohradských z Kolovrat, kteří zde provedli významné úpravy. Příliš dlouho se však Vimperk v dobrém stavu neudržel. Již v roce 1619 jej dosti poškodil rozsáhlý požár, jenž zde propukl při dobývání hradu stavovským vojskem.

Poté byl renesančně přestavěn a pro dluhy jej museli Novohradští roku 1630 prodat majiteli dvou sousedních panství, Oldřichu z Eggenberku. On ani jeho potomci se o renesančně přestavěný hrad nijak výrazně nestarali, protože vlastnili honosnější sídla, a tak Vimperk za jejich téměř devadesátiletého působení značně zpustl.

Po jejich vymření získali roku 1719 Vimperk Schwarzenberkové, kteří jej nákladnými opravami přivedli opět do důstojnéh stavu. Ani z této doby však nepochází dnešní podoba vimperského zámku.

V roce 1857 byl totiž zámek zasažen bleskem a následný oheň byl tak rozsáhlý a silný, že se jej podařilo zlikvidovat až po sedmi dnech - ze zámku toho tehdy mnoho nezbylo. Objekt byl však rychle opraven a teprve tato podoba mu zůstala do dnešních časů.

Vimperk 

Podhůří Šumavy se již po mnoho staletí pyšní zámkem Vimperk. Pověst praví, že na zámku straší duch bývalého zdejšího aktuára v oslí podobě. Za dávných časů žil na vimperském zámku aktuár, který byl souzen proto, že nedobře plní svůj úřad.

Jednoho dne přišli za soudcem dva sedláci a tvrdili, že aktuár po nich chtěl zaplatit daně dvakrát vyšší, než jim bylo určeno. A tak si soudce nechal úředníka zavolat a vedl s ním dlouhý rozhovor. Nikdo neví, co aktuár tenkrát soudci řekl, ale sudí se tak rozhněval, že jej nechal vsadit do temného, stařičkého vězení.

Tak se úředník dostal přímo z pracovny do kobky, jejíž zdi byly vlhké tak, že na některých místech z nich voda odkapávala a všechna zákoutí byla opředena pavučinami.

Po několika dnech se konal soud. Aktuár předstoupil před soudce a jal se vypovědět, jak se tenkrát vše odehrálo.

Avšak sedláci se nenechali jen tak odbýt a neustále mu skákali do řeči. Souzený úředník už nevěděl, co si počít, rozčílil se a ve vzteku pravil: "Čert aby vás oba vzal."

A opravdu, co se nestalo. V soudní síni se objevil ďábel, popadl oba sedláky, pekelně se zasmál a byl pryč. Jen dým a zápach po něm zůstal. Soudce v tom okamžiku nevěděl, co si počít, a proto poručil aktuára odvést zpět do kobky. Soud byl tak díky čertovi přerušen.

Pekelník odnesl sedláky na lesní cestu a tam je zardousil. Až po několika dnech je tam lidé náhodou našli. V té chvíli, když čert usmrtil sedláky, se však stalo ještě něco tajemného. Aktuár, sedící ve vězení, se proměnil v osla.

Když si drábové po několika dnech pro úředníka přišli, našli v kobce jen osla, který jim, když otevřeli mříže, utekl a od těch dob straší na zámku. Zjevuje se vždy o půlnoci na jedné z chodeb vimperského zámku.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Prachatice

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas