Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Střela

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Střela - Autor: kolektiv autorů
Střela
Autor:    kolektiv autorů  

Torzo středověkého hradu, ležící v těsné blízkosti novějšího zámku, na vyvýšenině nad údolím řeky Otavy, nedaleko od Strakonic. Hrad založili pravděpodobně Bavorové ze Strakonic, kteří jsou jako jeho majitelé v písemných zprávách poprvé připomínáni již k roku 1242. 

Po pánech z blízkých Kasejovic, sídlících na Střele v průběhu 14. století, se zde vystřídalo několik více či méně významných majitelů. Koncem 15. století byl v držení pana Lva z Rožmitálu, za něhož proběhla přestavba. Za Švihovských z Rýzmberka byl roku 1514 v prostoru starého hradu vybudován nový renesanční zámek. Ten však neměl osud příznivě nakloněn, neboť byl v roce 1619 vypálen vojskem císaře.

Střela 

Zříceniny hradu Střely ční již po několik věků nad řekou Otavou. Z hradu zbyly jen trosky, ale pověst se zde vypravuje stále.

Psala se polovina věku sedmnáctého, když se na hradě usídlili, místo šlechty, jezuité. Pokojně zde žili, ničím nerušeni se oddávali modlitbám a věnovali se učení.

Jezuitům se za dlouhou dobu pobytu na Střele podařilo nashromáždit velké bohatství. Však se o svůj poklad také náležitě báli a přemýšleli, kam jej ukrýt před hrozícím nebezpečím.

Jednoho dne našel jeden z mužů starou, zaprášenou knihu. Rozevřel ji a po chvíli čtení se dovtípil, že je psána bývalým zdejším pánem. Kniha jezuitu zaujala a za několik dní čtení se blížil k jejímu závěru.

Tam však našel zajímavou stránku, psalo se v ní o chodbě pod hradem, která vede až na stráň nad Otavou. Rozhodl se tedy, že tajnou chodbu najde a prozkoumá.

Odpoledne se vypravil na procházku a nad řekou vskutku objevil dva otvory, jejichž konce mizely v temnotě nitra kopce. Vešel dovnitř, dlouho šel a šel, ani nevěděl kam. Tu se před ním objevil paprsek světla a jezuita se ocitl na hradě.

Vše vypravoval ostatním a muži se smluvili, že své nejcennější bohatství ukryjí právě v tajné podzemní chodbě. Avšak jejich plán byl zakrátko překažen. Hrad začali dobývat a jezuité nestačili svůj poklad - dvanáct stříbrných soch apoštolů - ukrýt v chodbách pod Střelou.

Byli již téměř bezradní, zbývalo jen málo a hrad byl dobyt. Jeden z mužů dostal nápad. Všechny stříbrné sochy spustili jezuité do hluboké studny a tam zůstaly ukryty dodnes.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Strakonice

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas