Hrady a zámky

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Šelmberk

Jana Jordáková, Jiří Růžička  
Šelmberk - Autor: kolektiv autorů
Šelmberk
Autor:    kolektiv autorů  

Torzo hradu, jemuž do dnešních časů dominuje 26 metrů vysoká válcová věž, opatřená později romantickým cimbuřím, ležící na skalnaté vyvýšenině nad údolím říčky Blanice, nedaleko od Mladé Vožice. 

Hrad založili páni ze Šelmberka začátkem 14. století. Písemné zprávy připomínající Přibyslava ze Šelmberka jej poprvé uvádějí k roku 1318. Po Šelmbercích zde sídlil Aleš z Rýzmburka, který hrad držel patrně až do roku 1419.

Šestnácté století bylo pro hrad charakteristické častým střídáním hradních pánů. Na jeho konci přestal být obýván a tudíž i udržován, což dokládá zpráva datovaná do roku 1602, která uvádí některé části Šelmberka jako zřícené.

Ještě před koncem druhé světové války se ruiny hradu Šelmberka dostaly do vlastnictví nedaleké Mladé Vožice.

Šelmberk 

Hluboko v dávné minulosti vznikl hrad Šelmberk, pyšnící se vysokou věží, která je vidět z celého širého okolí. V těch prastarých dobách se odehrál na hradě zvláštní příběh.

Pánem hradu byl tenkrát muž velice silný a znalý loveckého umění. Jednoho dne se procházel po okolí, když tu za zády uslyšel strašlivé zvuky. Ohlédl se a co nevidí - po poli se hnal divoký býk, který se k němu rychle přibližoval. Pán v okamžiku vytáhl šíp a vystřelil. Vskutku se mu rozzuřené zvíře podařilo zasáhnout, ale tak nešťastně, že nepadlo k zemi, ale rozeběhlo se přímo proti němu.

Pán si však poradil i tentokrát. Ještě jednou vystřelil dlouhý šíp a když již byl býk tuze blízko, natáhl ruce a pevně sevřel jeho rohy. Po chvíli se mu podařilo býka skolit. Ležel na zemi a jen divě koulel očima.

Pán si býka hodil na záda a vydal se s ním na hrad.

Tam krvácející zvíře složil na nádvoří a všem vyprávěl, jak se vše přihodilo. Lidé s údivem v očích naslouchali pánovým slovům.

Tu jeden z nich pravil: "Nechť náš hrad nese jméno Kraví Hora na věčnou památku našeho pána, který sám přemohl býka."

Tak se tedy stalo, že Šelmberk dostal nové jméno Kraví Hora, po okolí se všechno brzy rozneslo a lidé si o souboji člověka a zvířete ještě dlouho povídali.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Hrady a zámky
v rubrice: Tábor

DÁLE V RUBRICE


Archiv

RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKTY  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2020 Český rozhlas