Jan Dohnálek pomáhá lidem po mozkové mrtvici, kterou sám prodělal

„Snažíme se lidi doslova nakopnout do života," říká Jan Dohnálek - Foto: Ondřej Manda

„Snažíme se lidi doslova nakopnout do života," říká Jan DohnálekFoto: Ondřej Manda

Ve 48 letech upadl Jan Dohnálek po cévní mozkové příhodě na měsíc do kómatu. Když se probral, nemohl se hýbat ani mluvit a lékaři mu příliš šancí nedávali. Díky silné vůli a podpoře rodiny se dokázal z nejhoršího dostat.

 

"Jediná cesta je nesmířit se s osudem a cvičit," říká o rehabilitaci po cévní mozkové příhodě Jan Dohnálek.

Vložit na svůj web

Naučil se znovu chodit a po dvou letech se vrátil do práce. V počítačové firmě, kde byl zaměstnán v prestižní a dobře placené funkci, dal ale výpověď a založil neziskovou organizaci Ictus, která pomáhá lidem po mozkové mrtvici. 

Zásadní je podle Dohnálka pomoc s rehabilitací, podpora psychologa a možnost vrátit se zpět do plnohodnotného života. Podle Dohnálkových slov nezisková organizace Ictus pomohla už více než 600 lidí. Mnohým z nich asistovala také při hledání nové práce. 

Ictus se snaží především odstranit bloky, které má člověk po mozkové příhodě v hlavě. Organizuje ozdravné krátkodobé pobyty a také neobvyklé aktivity jako sjíždění vody nebo návštěvy lanového centra. „Děláme věci, které u nás nikdo jiný nedělá, upozorňuje Jan Dohnálek. 

„Ti lidé často leží a nechtějí nic dělat. Myslí si, že je to jejich konec. My přijdem a doslova je nakopneme do života, aby něco dělali. Jde o to, aby lidé žili a ne živořili. Abyste viděl, že se smějí a jdou dál a ne že sedí doma a bojí se vylézt ven," říká Jan Dohnálek. 

Nové články v rubrice

Twitter

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas