Hvězdná porodnice v souhvězdí Orionu

17. srpen 2013

Je známým faktem, že právě Orion je místem, kde se nacházejí nám nejbližší velmi mladé hvězdy. Tato „mladost“ je samozřejmě relativní.

Termín „velmi mladé“ operuje řádově s miliony až desítkami milionů roků; uvědomme si však, že třeba naše Slunce je staré 4,5 miliardy let a právě teď je ve středním věku. Orionu přezdívají astronomové „hvězdná porodnice“. V komplexu obrovského molekulárního oblaku tam s pomocí kosmické observatoře Herschel, provozované společně Evropskou kosmickou agenturou ESA a americkou NASA, objevili patnáct nejmladších hvězd, jaké kdy byly pozorovány. Jedenáct z těchto nově objevených hvězd má výrazně červenou barvu.
V okolí nově vznikajících hvězd jsou totiž velmi husté a hmotné obálky plynu a prachu. Ke zrodu hvězdy vede gravitační kolaps takového oblaku. Zjednodušeně řečeno – jeho smrštěním se vytvoří koule, ve které se zažehne termojaderná reakce. V měřítku vesmírného času je to velmi rychlý proces, který trvá jen několik set tisíc roků.

Najít takovou hvězdu, nebo lépe řečeno protohvězdu, je mimořádně obtížné. Nejen proto, že ji stále obklopuje oblak prachu a plynů, ale i proto, že nově vzniklý objekt zatím v termojaderné peci moc nezatopil a proto jen velmi slabě září. Kosmické observatoři Herschel se to podařilo díky speciálnímu detektoru, který zaznamenával infračervené záření o vlnové délce 70 až 160 mikrometrů. Z poznatků také vyplývá, že v této fázi vývoje mohly hvězdy prožít snad 25 tisíc roků. Výsledky pozorování si vědci ověřili i na radiových vlnách pomocí pozemního radioteleskopu APEX.
Pracovnice Max Planckova institutu v německém Heidelbergu Amelie Stutzová, autorka článku na stránkách časopisu Astrophysical Journal, uvedla, že díky tomuto výzkumu se vědci dostali blíž k okamžiku, kdy se hvězdy začínají formovat. Dává jim nahlédnout do jedné z nejranějších a doposud nejméně prostudovaných etap vzniku a vývoje hvězd. Její spolupracovníci dokonce přirovnali objev k dalším, dosud chybějícím fotografiím do rodinného alba ze života hvězd.

Temná mlhovina Koňská hlava v Orionu

Vysíláno v Planetáriu č. 34/2013, 17. srpna.
Aktualizovaná repríza.

Rubrika Mýty, omyly a novinky astronomie se vysílá každé třetí Planetárium v měsíci.

autor: Miroslav Zimmer
Spustit audio