Servis pro novináře20. listopadu  2018 v 17:00  

Český rozhlas zdigitalizoval dosud neznámé záznamy soudních procesů

Nalezené filmové pásky z procesu s Rudolfem Slánským - Foto: Michaela Danelová

Nalezené filmové pásky z procesu s Rudolfem SlánskýmFoto: Michaela Danelová

Archiv Českého rozhlasu zdigitalizoval celkem 359 pásů unikátních a dosud nezveřejněných nahrávek ze soudních síní z let 1951 – 1955. Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Posluchači se s procesy seznámí prostřednictvím speciálního seriálu, který se bude vysílat od 10. prosince na stanici Český rozhlas Radiožurnál.

Digitalizované záznamy tak široké veřejnosti představí soudní řízení například s funkcionáři Junáka, s tzv. vesnickými boháči, s americkým novinářem Williamem Nathanem Oatisem, se skupinou Pavelka nebo kompletní proces s Josefem Zenáhlíkem, který stanul před nejvyšším vojenským soudem. Dochované magnetofonové pásy dále obsahovaly i záznamy dobových rozhlasových pořadů, které se týkaly i procesů s tzv. Zelenou internacionálou či sabotérů v OKD Ostrava. 

„Přestože se nejedná o tak známý proces jako s druhým mužem KSČ Rudolfem Slánským, mají tyto záznamy pro historiky a badatele nesmírnou cenu. Skvěle ukazují, jak totalitní systém fungoval i v případech, které zůstávaly trochu ve skrytu mediálního zájmu. Osudy odsouzených přitom byly neméně zajímavé a tragické. Jsem rád, že díky Archivu ČRo a dobré spolupráci s Národním archivem můžeme české veřejnosti zpřístupnit materiály, které zatím neměl možnost nikdo slyšet,“ uvedl vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič. 

Čtěte také: 
Česko-německá novinářská cena putuje do Českého rozhlasu
Český rozhlas odstartoval druhý ročník charitativního projektu Ježíškova vnoučata s velkým úspěchem

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas