Rádio Retro 1968 - speciální programový projekt Českého rozhlasu k 45. výročí srpnových událostí

Tomáš Černý a Naděžda Hávová při natáčení Rádia Retro 1968 - Foto: Tereza Svobodová

Tomáš Černý a Naděžda Hávová při natáčení Rádia Retro 1968Foto: Tereza Svobodová

Již třetí pokračování speciálního programového projektu Rádio Retro připravil Český rozhlas v roce svých 90. narozenin. Tentokrát si posluchači budou moci poslechnout pořady z roku 1968, které ukazují změnu společenské nálady v průběhu celého roku. Vysílání, které bude ve streamu umístěno na webových stránkách, začne 19. srpna.

Cílem Rádia Retro je zpřístupnit to nejatraktivnější z rozhlasového archivu. Vysílání Československého rozhlasu z roku 1968 ukazuje, jak vypadala naše společnost, než ji změnila normalizace. Při poslechu se potkáte s Arnoštem Lustigem, Karlem Kynclem, Jindřiškou Smetanovou, Jiřinou Štěpničkovou, s Jiřím Grossmannem, Miloslavem Šimkem a Luďkem Nekudou, s filosofem Jiřím Hermachem, spisovatelem a dramatikem Františkem Pavlíčkem, s Věrou Čáslavskou, Janem Třískou a mnoha dalšími. 

Na začátku byl nápad ředitele Centra vysílání Českého rozhlasu Ondřeje Nováčka. „Často vysíláme z archivu krátké ukázky nebo komponované pořady, ale zatím nikdy jsme nepustili archivní vysílání souvisle na ploše několika hodin nebo dokonce dnů,“ uvedl při zahájení vysílání prvního bloku Rádia Retro 6. května letošního roku. V tomto bloku bylo možno najít pořady „Jak se máte Vondrovi“, „A léta běží, vážení“ a řada dalších. Pro neobyčejný posluchačský úspěch bylo 3. června spuštěno Rádio Retro II. Od 19. srpna naváže Rádio Retro 1968. 

My dnes rádi připomínáme slavnou, hrdinnou kapitolu Československého rozhlasu v podobě jeho proti-invazního vysílání. Ale nespočet pozoruhodných pořadů připravili rozhlasoví tvůrci už během tzv. Pražského jara. Hned od ledna se začínají otevírat témata jako tragická smrt Jana Masaryka. Písmena TGM přestávají být tabu. Vysílá se o trampingu, o skautech, zaznamenává se zakládající schůze klubu K 231, o svých názorech na lednové plénum KSČ a na případný obrodný proces hovoří velmi otevřeně spisovatelé, filosofové, ba i politici, uvedl v průvodním článku k Rádiu Retro 1968 jeden z autorů, redaktor Tomáš Černý

Rádio Retro 1968 Český rozhlas uvede u příležitosti 45. výročí srpnových událostí roku 1968.   


Jeho vysílání můžete poslouchat od 19. srpna do 19. září 2013 na webových stránkách www.rozhlas.cz, www.rozhlas.cz/rozhlasovahistorie a www.play.cz 

Zároveň je program zařazen do digitálního vysílání (DAB) multiplexu společnosti Teleko. 

Další podrobnosti o Rádiu Retro 1968 najdete na www.rozhlas.cz/rozhlasovahistorie 

Autor:  Oddělení komunikace

Nové články v rubrice

Zákulisí Českého rozhlasu

Ekonomika a hospodaření ČRo

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas