Jihlavští policisté rozdají denně kolem patnácti botiček
Téměř 500 fotografií špatně parkujících aut se za pouhý týden sešlo na našem webu Parkuj jako člověk. Zdá se, že nový projekt Radiožurnálu posluchače opravdu zaujal. A určitě nejen proto, že mohou vyhrát zájezd na formuli 1 do Monte Carla. Vždyť parkování je problém, se kterým se řidiči potkávají dnes a denně. Nezřídka některý z nešťastníků dostal na auto i botičku, protože špatně zaparkoval. Například v padesátitisícové Jihlavě strážníci takto potrestají až 15 řidičů denně, naproti tomu ve stejně velkých Teplicích přidělá strážník botičku na auto v průměru jednou za dva dny.
Přicházíme k řidiči černého volkswagenu, který parkuje na místě pro držitele rezidentské karty. „Nemám kde parkovat. Je to tady s parkováním těžké, ale tady udělali karty a s tím asi těžko něco uděláme.“
Zatímco jeden ze strážníků sundává z kola botičku, druhý přebírá dvou set korunovou bankovku. To je průměrná cena za sundání botičky v Jihlavě. Ročně jich strážníci nasadí zhruba 2200, v těchto dnech i patnáct denně. „Záleží na našich možnostech, zda máme k dispozici botičku, na závažnosti přestupku a podobně,“ říká zástupce ředitele městské policie Stanislav Maštera.
„Když nestačí, tak se stavíme do garáže a naložíme další. Ale většinou se to točí a sundají se další,“ komentují situaci cestou k dalším botičkám jihlavští strážníci. Botičky prý dávají tam, kde mají sloužit hlavně jako varování pro ostatní. Výzvu, takzvanou parkovačku, pak tam, kde nejde o velkého hříšníka, například prodlení parkovacího lístku za oknem.
Například v Teplicích, které mají srovnatelný počet obyvatel jako Jihlava, vyřešily situaci právě výzvy za stěračem. Dříve rozdali ročně 3500 botiček. Teď podle ředitele městské policie Michala Chrdleho jen 240 ročně, zbývající tisíce hříšníků chodí s lístkem na stanici.
„Já vám řeknu, čím si myslím, že to je. Že nedáváme velké pokuty. Lidi se potom k nám nebojí přijít. Když máte 50% šanci, že odejdete s domluvou a 50% že přijdete o stovku, tak proč byste nepřišli. Protože, když třikrát nepřijdete, botu vám dáme.
Na to reaguje jihlavský zástupce městské policie Stanislav Maštera. „Roli tam hraje to, zda chceme, aby tam náš úkon byl hodně vidět, nebo nebyl. Myslím si, že až lidi pochopí, v budoucnu, že je parkovačka odsuzuje k tomu, že zaplatí pokutu, tak odrazující účinek bude mít jen samotná parkovačka. To zatím není, takže boty se v budoucnu budou používat.“
Podle jihlavských strážníků je jedním z důvodů vysokého počtu obutí také málo volných parkovacích míst. Letos by se mělo začít stavět nové parkoviště mezi domem kultury a obchodním domem.