Kameny zmizelých v Olomouci, Sofiina volba po česku a kurzy hebrejštiny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kameny zmizelých v Černovičkách u Brna

Izraelský velvyslanec položil do dlažby „Kameny zmizelých“. Za druhé světové války lidé v Dánsku zachránili život osmdesáti českým židovským dětem, příběh přináší výstava Sofiina volba po česku. Ve škole ULPAN Praha se studenti všeho věku učí moderní hebrejštině.

V dlažbě v olomoucké ulici Javoříčská v úterý přibyly tři „kameny zmizelých“. Připomínají Leona, Bedřicha a Maxe Lindenbaumovy, kteří nepřežili holokaust za druhé světové války. Byli příbuznými Jill Meronové, manželky izraelského velvyslance v České republice. Ten se úterního ceremoniálu i s chotí zúčastnil. I proto mělo letošní první ukládání kamenů zmizelých v Olomouci slavnostnější ráz. Podrobnosti přinesla Blanka Mazalová.

Sofiina volba po česku - tak se jmenuje výstava autorky Judity Matyášové. Mapuje osudy osmdesáti českých židovských dětí, které za druhé světové války odjely do Dánska. Interní výstavu v Černínském paláci uspořádalo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky u příležitosti výročí 100 let od navázání česko-dánských diplomatických vztahů. Pro Juditu Matyášovou je stěžejním profesním tématem hledání domova a jeho význam pro ty, kteří museli opustit v době války Československo. Mluvila s ní Terezie Jirásková.

Hebrejsko-český česko-hebrejský praktický slovník

Slovo „ulpan“ označuje intenzivní kurzy hebrejštiny. V Izraeli probíhá výuka v ulpanech vždy několik hodin denně a jejím smyslem je naučit přistěhovalce co nejrychleji jazyk nové země. Ulpany existují i v Česku, ale tempo výuky je mírnější. Studenty Ulpanu Praha nedávno navštívil izraelský velvyslanec Daniel Meron. Mluvila s ním Jana Šustová.

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.