Kniha rozhovorů s papežem

14. květen 2011

Když byla v listopadu loňského roku ve Vatikánu představena nová kniha rozhovorů německého novináře Petera Seewalda s papežem Benediktem XVI., vzbudila značný rozruch. Sexuální skandály v církvi, vztah k muslimům nebo proměna západní společnosti a budoucí vize křesťanství v Evropě, to jsou jen některá z témat, o nichž papež hovoří s překvapivou otevřeností. V těchto dnech vychází český překlad knihy.

Německý novinář Peter Seewald rozmlouval s kardinálem Ratzingerem už dříve. Tento v pořadí už třetí rozhovor vznikal v červenci 2010 v letním sídle papeže Castel Gandolfo. Benedikt XVI. v něm odpovídá na více než 90 otázek, které dopředu neznal.

Benedikt Mohelník: „Mě na té knize zaujalo, s jakou otevřeností papež mluví o těch otázkách, které jsou mu kladeny. Dokonce si myslím, že jde ke věcem mnohem příměji a podstatněji, než jak mu to tazatel svým způsobem podsouvá.“

Říká provinciál českých dominikánů Benedikt Mohelník. Papežovým záměrem bylo promluvit k důležitým problémům naší současnosti srozumitelným jazykem, aniž by chtěl dávat na složité otázky zjednodušující odpovědi. Jedním z klíčových témat je otázka existence Boha, která se klade v každé době trochu jinak.

Papež Benedikt XVI.

Benedikt Mohelník: „Jestliže po II. světové válce byla taková ta velká otázka a kde byl Bůh během těch hrůz, které se děly především na židovském národě, tak dnes se otázka po Bohu klade v kontextu náboženského násilí, terorismu a přítomnosti islámu v Evropě a to je úplně jiný kontext než před těmi padesáti, šedesáti lety. A právě tady papež vybízí, abychom se na tu otázku dívali dnešníma očima.“

Benedikt XVI se v této knize zamýšlí i nad proměnami západní společnosti. Zdůrazňuje, že křesťanství musí hledat stále nové kulturní formy. Ukazuje se, že v Evropě už nebude křesťanství masovou záležitostí, jak tomu ještě donedávna v některých zemích bylo.

Tomáš Halík: „Tam Benedikt několikrát nyní říká: nehrajme si na to, že jsme tou většinou, nebojte se být menšinou, ale nesmí to být jako ghetto. Vždycky ty podstatné věci vycházely z menšin, jestliže jsou to menšiny kreativní, takže on má tuhletu vizi přinejmenším pro část evropského křesťanství.“

Říká profesor Tomáš Halík.

Velkým tématem Benedikta XVI je snaha překonávat rozpor mezi moderním světem a světem víry.

Benedikt Mohelník: „To se vlastně prolíná celou knihou. Když on mluví o rozumnosti o racionalitě, která patří k víře, tak to je určitě jeden z těch bodů, kde se snaží navázat dialog a kontakt se současným světem.“

V rozhovoru se střídají hluboká a vážná témata s otázkami praktického života. Zda se papež dívá na televizi nebo zda nosí svetr. Benedikt XVI. se svěřuje, že je zcela nesportovní typ a že nemá peněženku ani konto. Svůj dojem z této knihy shrnul na debatě v dominikánském klášteře historik Jiří Hanuš z Masarykovy univerzity takto:

Jiří Hanuš: „Jak na mě ta knížka působila? No vždycky jak na mě působí Josef Ratzinger. To znamená, že jsou tam zajímavé a podnětné věci, věci, které mě dopalují, a věci které, když si rozmyslím, tak mu musím nakonec se skřípěním zubů dát zapravdu.“

Nahrávka celé diskuse nad knihou Světlo světa v dominikánském klášteře sv. Jiljí v Praze:

Z technických důvodů je nahrávka rozdělena na dvě části.

Spustit audio