Kondiční jízdy – autoškola pro dospělé

13. červen 2012

Dárkový poukaz na kondiční jízdy může být třeba vhodným dárkem pro někoho, kdo dlouho neřídil a pořád sbírá odvahu se za volant vrátit. Kondiční jízdy se však hodí i těm, kdo jezdí, ale netroufnou si třeba do velkého města, na dálnici nebo na jízdu s vozíkem. Zdokonalit se tak můžou i ti, kteří sice jezdí, ale uvědomují si, že se potřebují zdokonalit pod dozorem odborníků.

Kondiční jízdy nemají nějaký předem daný scénář. Zatímco běžný kurz v autoškole má zákonem určený rozsah 28 vyučovacích hodin jízd, kondiční jízdy jsou velmi individuální. „Někdo neřídil auto třeba dvacet let, takže vlastně začínáme úplně od začátku jízdou na trenažéru, posléze se přesuneme na cvičiště a potom se pomalu zapojujeme do stále silnějšího provozu,“ popisuje Aleš Hruška z jedné pardubické autoškoly.

Pokud někdo jezdí autem například do vedlejší vesnice pro rohlíky nebo je zvyklý vozit děti do školy pár ulic městem po naučené trase, nepůjde samozřejmě na cvičiště, protože každá hodina se platí. „Jsme schopni se přizpůsobit přáním uchazeče – například může absolvovat jízdu s vozíkem nebo jízdu po dálnici. Tady jde o individuální přístup, který se snažíme uchazečům poskytnout,“ říká Hruška.

Kondiční jízdy jsou vhodné i pro seznámení se s novým vozem

Cena jedné kondiční jízdy, která trvá 45 minut, je asi tři sta korun, ale samozřejmě záleží na autoškole. A kolik je takových jízd potřeba? „Je to velice individuální a záleží to na konkrétních schopnostech a dovednostech každého účastníka kondičních jízd,“ dodává Hruška.

Rozhodně je však lepší si připlatit nějakou tu hodinu navíc, než potom zničit auto za statisíce nebo dokonce někomu či sobě ublížit. Jízdy se dělají ve vozidle autoškoly, kde má instruktor k dispozici druhé pedály. Ovšem co když se někdo chce naučit pod dozorem odborníka jezdit se svým vlastním zánovním vozem, do kterého přesedl ze staré „stodvacítky“ nebo žigulíka?

„Když získáme důvěru ve zkušenosti absolventa kondičních jízd, potom není problém domluvit se na cvičné jízdě i v jeho vlastním autě, aby si na něj zvykl,“ uzavírá Aleš Hruška. Taková kondiční jízda je navíc o něco levnější, protože autoškola nemusí používat svoje auto.

autor: mkk
Spustit audio