Články14. listopadu  2018 v 12:50  

Korespondenční volba poslanců či prezidenta zatím zavedena nebude

Volební urna (ilustrační obrázek) - Foto: Filip Jandourek

Volební urna (ilustrační obrázek)Foto: Filip Jandourek

Způsob volby poslanců a prezidenta se pro Čechy v cizině nezmění. Opoziční návrh na zavedení korespondenční volby Sněmovna vrátila jeho tvůrcům k přepracování, což je mírnější forma odmítnutí. Rozhodla o tom hlasy poslanců hnutí ANO, sociálních demokratů, komunistů, Okamurovy SPD i části poslanců ODS.

Oponenti na návrhu, který iniciovala TOP 09, kritizovali v souladu s vládními výtkami nepřipravenost. Kabinetu vadilo mimo jiné to, že by navrhované hlasování poštou mohlo vyhlášení výsledků voleb zpozdit a zatížilo by volební komise na zastupitelských úřadech, jimž by Češi v zahraničí své vyplněné hlasovací lístky posílali. 

Komunisté ústy Jiřího Valenty požadovali zamítnutí předlohy kvůli tomu, že nerespektuje ústavní zásadu tajnosti hlasování. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska bylo skutečným důvodem to, že KSČM od krajanů příliš hlasů nedostává. 

Korespondenčně se volí ve 24 zemích EU 

Markéta Pekarová Adamová - Foto: Luboš Vedral

Markéta Pekarová AdamováFoto: Luboš Vedral


Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová namítala, že možnost hlasovat poštou má zavedenu 24 zemí EU včetně Británie, stejně jako USA, Kanada a Austrálie. Důvodem je především rozlehlost těchto zemí a s tím související nutnost překonat na cestě za volební urnou na zastupitelských úřadech velké vzdálenosti. Na to poukazují nejen čeští krajané, ale také čeští vědci působící v cizině. 

Změnu by ovšem mohli využít i další Češi, kteří jsou v zahraničí kvůli práci či studiu. Nyní se musejí předem nechat zapsat na zastupitelském úřadu do seznamu voličů, nebo si z domovské obce nechat poslat voličský průkaz a při hlasování jej ve volební místnosti odevzdat. 

Podle navrhovatelů by v zahraničí hlasoval dvojnásobek Čechů 


O největší rozruch se postaral poslanec ODS Václav Klaus svým prohlášením, že hlasovat by měli pouze Češi, kteří žijí v Česku, a že nemá právo hlasovat ani jeho teta žijící v Austrálii, přestože je česká občanka. Miroslav Kalousek z TOP 09 dodal, že volební právo jí zajišťuje ústava a názor jejího synovce na tom nic nezmění. 

Navrhovatelé, k nimž patří také zástupci KDU-ČSL, STAN, ODS a Pirátů, odhadují, že hlasování poštou by mohlo zvýšit náklady na volby o zhruba dva miliony korun. Vycházejí z předpokladu, že počet hlasujících by se mohl zvýšit o polovinu v porovnání s posledními volbami do Sněmovny, kdy v cizině hlasovalo zhruba 10.000 Čechů. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas