Články7. listopadu  2018 v 16:11  

V Chicagu vyvrcholily oslavy 100. výročí založení Československa

Oficiální obal alba Smigmator - GERSHWIN - Winehouse - Foto: bontonland.cz

Oficiální obal alba Smigmator - GERSHWIN - WinehouseFoto: bontonland.cz

Chicago a americký Středozápad sehrály při vzniku naší novodobé státnosti klíčovou roli. Oslavy vzniku Československa tu vyvrcholily během prvního listopadového víkendu. Zakončily je koncerty Jana Smigmatora a České filharmonie. Přijela delegace zahraničního výboru Poslanecké sněmovny a čestnými hosty se stali zástupci rodin a institucí, které se o vznik Československa zasloužily.

Jan Smigmator vystoupil v doprovodu nejlepšího chicagského saxofonisty Erica Schneidera a vynikajícího amerického bubeníka s českými kořeny Joe Adamika. „Rčení: Co Čech, to muzikant“ je známé i v Chicagu. Potvrzuje se, že stále platí i v pozdějších generacích českých imigrantů,” říká generální konzul Bořek Lizec. Koncert ke 100. výročí založení Československa měl název „Český swing v chicagských mracích“. Uskutečnil se totiž na vrcholu třetí nejvyšší chicagské budovy v klubu MidAmerica. Anton Cermak Kerner, vnuk chicagského starosty Antonína Čermáka a syn illinoiského guvernéra na koncertu pokřtil vinylovou desku Smigmator GERSHVIN Winehouse. Jan Smigmator se představil rovněž v nejznámějších chicagských jazzových klubech Green Mill a Andy’s. 

Česká filharmonie zahrála Dvořákovu Novosvětskou 

Česká filharmonie v Chicagu hostovala v sídle Chicagského symfonického orchestru s díly Antonína Dvořáka, včetně Novosvětské symfonie. Antonín Dvořák se tak vrátil do Chicaga, kde s mimořádným úspěchem vystoupil v roce 1893 při Českém dni na Světové výstavě. Ve zmíněném roce strávil na Středozápadě USA, především v iowském Spillville, celé léto. Je možné, že právě tam učinil poslední úpravy v Novosvětské symfonii, kterou v závěru téhož roku slavně poprvé uvedl v New Yorku. Tamní noviny tehdy psaly o triumfu, kterého žádný jiný skladatel dosud nedosáhl. O tři roky později byla Novosvětská symfonie součástí programu prvního koncertu České filharmonie, který Antonín Dvořák dirigoval. 

Součástí oslav byly také pietní akty u památníku Tomáš Garrigua Masaryka v areálu Chicagské univerzity a na Českém národním hřbitově, zřejmě největším českém hřbitově na světě. Uskutečnil se také týden české kuchyně za účasti členů národního týmu kuchařů a cukrářů ČR Petra Vláska a Tomáše Poppa. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas