Český festival Blues Alive převzal v Memphisu nejprestižnější bluesové ocenění

Blues Alive - Foto: Antonín Schindler

Blues AliveFoto: Antonín Schindler

Americká nadace Blues Foundation udělila nejprestižnější světové žánrové ocenění pro rok 2019 zástupcům šuperského festivalu Blues Alive. Festival se tak stal prvním českým držitelem této ceny. Uděluje ji přední světová organizace, která se snaží o uchovávání a propagaci blues.

„Je to pro nás obrovská pocta dostat se do společnosti všech letošních i minulých oceněných - ať už jednotlivců či organizací. Pro nás jako organizátory ocenění představuje zároveň výzvu, abychom nejen udrželi, ale i zvyšovali úroveň našeho festivalu v budoucnosti", říká ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. 

Cena Keeping The Blues Alive Award představuje vrchol toho, co může v žánru blues získat ‚nemuzikant'. Jde o obdobu Blues Music Award pro hudebníky a mezi její minulé držitele patří přední světové bluesové festivaly, vydavatelství, producenti či média a novináři, doplnil redaktor kulturní rubriky LN Ondřej Bezr, který je zároveň dramaturgem festivalu Blues Alive. 

O udělení ceny rozhoduje řada profesionálů 


Cenu Keeping The Blues Alive Award obdržely v minulosti například přehlídky New Orleans Jazz and Heritage Festival a Beale Street Music Festival nebo časopisy Living Blues Magazine a Rolling Stone. Mezi letošními držiteli jsou kromě Blues Alive také americká organizace Atlanta Blues Society, šéf rozhlasové stanice Blues Radio International Jesse Finkelstein nebo prezident Evropské bluesové unie, Francouz Jean Guillermo. 

Nadace The Blues Foundation, která ceny udílí, byla založena v roce 1980 v Memphisu. V současné chvíli čítá 4.100 členů a 200 přidružených místních bluesových společností, které zastupující dalších 50 000 profesionálů po celém světě. 

Mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku je největší středoevropskou přehlídkou tohoto žánru. Festival vznikl v roce 1996. Spolupořádal také vůbec první koncert Buddyho Guye v roce 2018 v Praze. Loňský dvacátý třetí ročník proběhl od 15. do 17. listopadu a byl několik týdnů předem vyprodán.

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas